Sposób prezentacji w księgach rachunkowych korekty wartości zapasów na dzień bilansowy o odpis aktualizujący zależy od przyjętego w jednostce rozwiązania ewidencyjnego. Sprawdź komentarz eksperta z przykładami.
Odpis aktualizujący może zostać potraktowany jako odchylenie od cen ewidencyjnych danej grupy zapasów (materiałów, towarów, produktów itp.) lub wyodrębniony, jako aktualizacja wyceny danej grupy zapasów spowodowanej utratą wartości. W każdym przypadku odpis pomniejsza wynikającą z ksiąg rachunkowych wartość określonych składników zapasów, a późniejszy częściowy lub całkowity rozchód zapasów pociąga za sobą potrzebę ustalenia części odpisu wymagającego wyksięgowania w ślad za rozchodem.
Odroczony podatek dochodowy to oszczędności albo dodatkowe koszty, jakie mogą pojawić się w świetle podatku dochodowego. Wszystkie te informację trzeba uwzględnić zarówno w rachunku zysków i strat, jak i w bilansie.
Jednym z wymogów dotyczących prezentacji wiernego i rzetelnego obrazu jednostki jest ujawnienie w sprawozdaniu finansowym odroczonego podatku dochodowego. Jest to dość pracochłonne zadanie, które wymaga:
W 2002 r. wszystkie jednostki, które prowadziły księgi rachunkowe miały obowiązek ustalania i prezentacji danych dotyczących podatku odroczonego. Okazało się to dla wielu zbyt skomplikowane.
Zezwolono więc na odstąpienie od ustalania odroczonego podatku dochodowego tym jednostkom, których roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania i ogłaszania w myśl art. 64 ust. 1 uor ustawy, pod warunkiem że nie zniekształci to obrazu ich sytuacji majątkowej i finansowej.
Oznacza to, jednostki wymienione w art. 64 ust. 1 uor, które mają obowiązek uwzględnienia skutków różnic przejściowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip