tworzywa sztuczne

  Czy pobierając od konsumentów opłaty za opakowania z tworzywa sztucznego, należy do nich doliczyć VAT

Czy pobierając od konsumentów opłaty za opakowania z tworzywa sztucznego, należy do nich doliczyć VAT

Pytanie: Przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego, hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w postaci opakowań na napoje lub żywność, są zobowiązani do pobierania opłaty od użytkownika końcowego, nabywającego tak zapakowaną żywność lub napoje (bądź same te opakowania). Opłaty mają zastosowanie do produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienionych w załączniku nr 6 do tej ustawy, które obejmują: kubki na napoje, w tym ich pokrywki i wieczka, pojemniki na żywność, w tym takie jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności, która jest: przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos, zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika oraz gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie (w tym pojemniki na żywność typu fast food lub inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność). Czy pobierając wspomniane opłaty od konsumentów, należy do nich naliczyć VAT? Czy zastosowanie ma w tym przypadku stawka podstawowa 23%, czy stawka, zgodnie z którą sprzedawana jest żywność znajdująca się w tym opakowaniu?

Opodatkowanie VAT opłat za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych

Pytanie: Przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego, hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w postaci opakowań na napoje lub żywność, są zobowiązani do pobierania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego tak zapakowaną żywność lub napoje bądź same te opakowania. Mowa o tym w art. 3b ust. 1 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Opłaty mają zastosowanie do produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienionych w załączniku nr 6 do tej ustawy, które obejmują: -       kubki na napoje, w tym ich pokrywki i wieczka, -       pojemniki na żywność, w tym takie jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności, która jest: przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos, zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika oraz gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak: przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie (w tym pojemniki na żywność typu fast food lub inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność). Wysokość opłaty od użytkownika końcowego określono w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami, które weszło w życie 1 stycznia 2024 r. W świetle tego rozporządzenia stawki opłaty za sztukę produktu jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będącego opakowaniem wynoszą: -       0,20 zł - w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, -       0,25 zł - w przypadku pojemników na żywność. Czy pobierając wspomniane opłaty od konsumentów należy do nich naliczyć VAT? I czy zastosowanie ma w tym przypadku stawka podstawowa 23%, czy stawka zgodnie, z którą sprzedawana jest żywność znajdująca się w tym opakowaniu?

Z art. 3b ust. 1  ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej wynika między innymi obowiązek pobierania przez przedsiębiorców prowadzących jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną opłat za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wysokość tych opłat określa rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami (Dz.U. z 2023 r. poz. 2679).

Opodatkowanie VAT

Podstawąopodatkowania podatkiem VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku VAT (art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT).

Opłata recyklingowa a VAT

W przypadku mającej podobny charakter tzw. opłaty recyklingowej strona rządowa stoi na stanowisku, że opłata ta stanowi element podstawy opodatkowania podatkiem VAT (https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00278). Takie też jest stanowisko reprezentowane przez organy podatkowe (zob. przykładowo interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 listopada 2021 r., nr 0112-KDIL3.4012.291.1.MBN oraz z 29 grudnia 2021 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.695.2021.1.MPE), jak również przez część sądów administracyjnych (zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 lipca 2022 r.,  sygn. akt I SA/Po 70/22).