Powrotne przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski może budzić wątpliwości podatników w zakresie rozliczenia VAT. W szczególności pojawia się pytanie, czy takie przemieszczenie należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Poznaj stanowisko fiskusa i sprawdź, jak prawidłowo ewidencjonować takie operacje w JPK_VAT.
Transakcja trójstronna jest to transakcja łańcuchowa, w której uczestniczą podmioty, które realizują ją na terytorium Unii Europejskiej. Dokonywana jest ona w ten sposób, iż fizyczne przemieszczenie towaru następuje pomiędzy pierwszym a trzecim podmiotem. W sensie prawnym natomiast w transakcji uczestniczą wszyscy trzej kontrahenci. Dokonywana jest pomiędzy pierwszym a drugim oraz pomiędzy drugim a trzecim podmiotem.
Przedsiębiorcy oprócz sprzedaży krajowej w zdecydowanej większości wykonują również transakcje wewnątrzwspólnotowe, które nakładają na nich obowiązek rozliczenia VAT. Chodzi tutaj przede wszystkim o wewnątrzwspólnotowe nabycia i dostawy towarów czy import usług. Każda z tych czynności jest rozliczana w inny sposób i każda z nich napotyka praktyczne problemy interpretacyjne. W tej publikacji znajdziesz kompleksowe omówienie wszystkich najczęstszych transakcji transgranicznych z licznym przywołaniem orzecznictwa i interpretacji fiskusa a także – podparte wieloma przykładami.
Od 1 lipca 2021 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania VAT handlu elektronicznego, przewidziane w unijnym pakiecie VAT e-commerce. Nowy pakiet ma ułatwić handel internetowy między krajami UE, uszczelnić VAT w zakresie importu tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnić uczciwą konkurencję dla przedsiębiorców z UE. Ministerstwo Finansów (MF) zorganizowało webinarium na temat zmian w prawie, podczas którego uczestnicy mogli zadawać pytania na czacie. Teraz zachęca do jego obejrzenia i poznania odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Od 1 lipca 2020 r. obowiązują nowe wzory informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach i przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu typu call-off stock.
Właściciel firmy (podmiot A) jest polskim unijnym czynnym podatnikiem VAT. Kupuje i sprzedaje towary, gdzie kontrahentami są podmioty krajowe i zagraniczne. Podatnik zastanawia się nad transakcją, w której każdy z podmiotów jest unijnym podatnikiem VAT. Załóżmy, że on, jako podmiot A, kupi towar od podmiotu polskiego B i sprzeda do niemieckiego klienta N, który następnie sprzeda ten towar swojemu holenderskiemu klientowi H. Towar będzie wysyłany bezpośrednio z Polski (od podmiotu B) do Holandii (do podmiotu H). Transport organizuje niemiecki podmiot N. Czy w takiej transakcji u polskiego podmiotu A wystąpi WDT do podmiotu niemieckiego N, a sprzedaż towaru przez podmiot B do podmiotu A powinna być opodatkowana stawką 23% VAT w Polsce?
W dzienniku ustaw z 17 lutego 2014 roku opublikowano rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu. Zmiany mają charakter techniczny. Nowy druk deklaracji VAT -11 obowiązuje od 18 lutego 2014 roku.
Od 2013 r. nie będzie już powstawał obowiązek podatkowy w odniesieniu do zaliczek otrzymywanych na poczet transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Z dniem 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać zmienione zasady i terminy składania informacji podsumowujących. Sprawdź, jakie masz obowiązki w zakresie składania informacji podsumowujących według nowych przepisów.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem podatnikiem VAT UE. Dostarczam swoje wyroby do Danii. Korzystam z przeprawy promowej z Hamburga do Danii. Za przeprawy otrzymuję od podatnika VAT UE faktury ze stawką „0”. Jak mam opodatkować ww. usługi?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip