Zmiany wprowadza ustawa z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2025 r., poz. 222). Istota zmian sprowadza się do nałożenia na agencje rozliczeniowe obowiązku przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o transakcjach płatniczych akceptanta wykonywanych przy użyciu terminala płatniczego, oprogramowania lub systemu teleinformatycznego.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczyć podatek od dochodów z funduszy zagranicznych?
Jak można rozliczyć stratę z obligacji ustrukturyzowanych?
Polecamy też:
Nowe przepisy dotyczące limitu transakcji gotówkowych
Rozliczenie PIT od sprzedaży kryptowalut
Sejm w dniu 16 czerwca br. uchwalił zmiany w przepisach dotyczących płatności gotówkowych. Nowelizacja znosi ograniczenia, które z początkiem przyszłego roku miały zacząć obowiązywać w zakresie tych płatności na podstawie Polskiego Ładu. Jest ona korzystna zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zwiększającej efektywność uszczelnienia podatku VAT. Zgodnie z nim banki i inne instytucje finansowe będą prowadzić, przechowywać i przesyłać do szefa KAS ewidencję wskazanych transakcji płatniczych.
Do 24 lipca br. w Ministerstwie Finansów potrwają prekonsultacje w zakresie założeń wdrożenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy w sprawie obowiązków sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych w Unii Europejskiej.
Czy w nowym pliku JPK_VAT konieczne będzie szczególne oznaczanie transakcji dokonywanych pomiędzy podatnikami będącymi spokrewnionymi ze sobą osobami fizycznymi?
Dokumentacja cen transferowych budzi liczne wątpliwości interpretacyjne – także w zakresie przepisów intertemporalnych. Resort finansów przedstawił informację o przepisach przejściowych w zakresie sporządzania dokumentacji dotyczącej cen transferowych. Poznaj szczegóły.
Podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w branży gastronomicznej chciałaby przekazać nieodpłatnie firmę mężowi, który będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej w takiej samej formie. Małżonkowie pozostają we wspólnocie majątkowej, a podatniczka po przekazaniu firmy zamierza zlikwidować działalność. W skład firmy wchodzą: nazwa firmy, wyposażenie, środki trwałe, kasa fiskalna (wykorzystywana w firmie przez 12 m-cy), umowy: najmu lokalu, telekomunikacyjne, media. Podatniczka zatrudnia dwóch pracowników na umowę o pracę. W jaki sposób powinna przeprowadzić transakcję przekazania firmy na gruncie ustawy PIT i VAT oraz rozstać się z pracownikami?
Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (produkcja serów) i jest podatnikiem VAT. Czy przy transakcjach z mężem prowadzącym gospodarstwo rolne, który jest podatnikiem VAT, będzie mogła odliczyć VAT od tych transakcji i uwzględnić w kosztach firmy taką fakturę? Żona chce na podstawie faktury VAT dokonać zakupu od małżonka mleka do produkcji serów. Małżonkowie mają wspólność majątkową. Czy w takim przypadku należałoby ustalić odrębność majątkową?
Transakcja polegająca na przekazaniu na konto jednostki macierzystej części środków oddziału jest neutralna podatkowo. Utworzenie na terytorium danego państwa zakładu nie powoduje bowiem powstania nowego podmiotu podatkowego w tym państwie. Takie stanowisko zajął dyrektor IS w Katowicach w wydanej w czerwcu interpretacji.
Już od 1 stycznia 2017 r. transakcje między firmami powyżej 15.000 zł będą musiały być przeprowadzane wyłącznie za pośrednictwem rachunku płatniczego.
B iura rachunkowe są zobowiązane do ewidencjonowania transakcji w trybie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: uPBP).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip