Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2023 r., poz. 1790 i wszedł w życie 5 września 2023 roku.
Do 2 maja br. niektórzy przedsiębiorcy muszą złożyć sprawozdanie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych za 2022 rok. Sprawdź, kto powinien przekazać takie sprawozdanie, w jaki sposób oraz jakie dane powinny się w nim znaleźć.
8 grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Dotychczasowe regulacje zostały doprecyzowane i uproszczone, co pozwoli na przyspieszenie prowadzonych postępowań, a w konsekwencji na efektywniejsze i szybsze eliminowanie zatorów.
Doprecyzowanie przepisów i uproszczenie obowiązku sprawozdawczego, zwiększenie efektywności postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, a także pozbawienie skuteczności umownych klauzul ograniczających cesję wierzytelności w relacjach asymetrycznych – to główne zmiany, jakie przewiduje nowelizacja ustawy antyzatorowej.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii.
Nowe obwieszczenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych nie wprowadziło zmian w tym zakresie, w porównaniu z pierwszym półroczem 2021 roku.
Do 31 stycznia 2021 r. niektórzy podatnicy CIT będą zobowiązani do przekazania sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Kto ma taki obowiązek?
W obrocie gospodarczym często dochodzi do opóźnień w regulowaniu przez przedsiębiorców należności na rzecz kontrahentów z tytułu transakcji handlowych. Pandemia COVID-19 i trudna sytuacja, w której znalazło się wiele firm, jeszcze bardziej spotęgowały to zjawisko. W takich przypadkach muszą się one liczyć z koniecznością zapłaty odsetek z tytułu tych opóźnień, co nie pozostaje bez wpływu na ich rozliczenia podatkowe i księgowe.
1 stycznia 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która wśród obowiązków nałożonych na przedsiębiorców celem ograniczenia opóźnień w płatnościach nałożyła na dłużników, będących dużymi przedsiębiorcami obowiązek złożenia drugiej stronie transakcji handlowej (wierzycielom) oświadczeń o posiadaniu statusu dużego przedsiębiorcy.
Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych została już opublikowana. Ustawa wprowadza regulacje, które mają wzmocnić płynność finansową przedsiębiorstw poprzez ograniczenie zatorów płatniczych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip