Często przedsiębiorcy decydują się na dodatkowe studia i kursy, aby podnieść swoje kwalifikacje. Czy koszt takich dojazdów można zaliczyć w koszty prowadzonej działalności? Sprawdźmy.
Kosztami uzyskania przychodów są wydatki ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Wydatki wyłączone z kosztów
Ustawodawca wymienił w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Przepis ten nie wymienia wprost wydatków, o których mowa w pytaniu.
Z przepisów ustawy o PIT wynika, że określony wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodu, o ile spełnia łącznie następujące warunki:
Odpowiadając zatem na zadane pytanie, czy wydatek na noclegi związane z przebywaniem w miejscowości, gdzie odbywają się zajęcia na studiach podyplomowych należy ustalić, czy taki wydatek jest związany ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności potrzebnych w prowadzonej działalności gospodarczej i ma z nią związek.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy dojazdy na studia podyplomowe przedsiębiorcy można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Polecamy też:
Wydatek na szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy - czy przedsiębiorca zaliczy do kosztów
Urządzenie biura dla wspólnika spółki a koszty podatkowe
Wyjazdy służbowe przedsiębiorcy a koszty podatkowe
Czy okulary można wliczyć w koszty podatkowe prowadzonego biznesu
Przedsiębiorcy celem pogłębienia wiedzy lub uzyskania specjalistycznej wiedzy, decydują się na studia podyplomowe organizowane przez uczelnie. Wydatki na studia (m.in. opłata wpisowa, czesne, podręczniki) są dokumentowane fakturami. Jakie warunki trzeba spełnić, aby przedsiębiorcy zaliczyli wydatki na własne studia podyplomowe do kosztów uzyskania przychodów w tytułu prowadzonej działalności gospodarczej? Poznaj wytyczne organów podatkowych i sprawdź komentarz eksperta.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Wydatek w kosztach przedsiębiorcy
Warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik);
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;
- został właściwie udokumentowany;
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Po przeczytaniu tekstu:
Poznaj inne komentarze do interpretacji podatkowych
Ryczałt za pracę zdalną a PIT – poznaj wyjaśnienie fiskusa
Czy księgowa zaliczy fizjoterapię do kosztów podatkowych prowadzonej działalności
Poznaj konsekwencje zapłaty przez płatnika zaległych składek ZUS
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.