Zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. 2024 r., poz. 1757) oraz ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U 2024 r., poz. 1572). Zmiany mają na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie obowiązujących przepisów i tym samym zapewnienie prawidłowego ich stosowania.
Górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
W przyszłym roku stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną średnio o 3,6%. Zobacz, ile wyniosą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na 2022 rok.
Jaka będzie w przyszłym roku wysokość podatku od nieruchomości, o ile będzie niższa opłata uzdrowiskowa, jak zmieni się wysokość podatku od środków transportowych? Sprawdź wysokość podatków i opłat na przyszły rok.
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2016 roku będą niższe o 1,2% w stosunku do obowiązujących obecnie. Przykładowo stawka podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie niższa o 0,27 zł niż obecnie.
Górne granice stawek kwotowych zmieniają się co roku w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w stosunku do analogicznego okresu z poprzedniego roku. Wynika to z art. 20 ust.1 ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości, czy też podatku od środków transportu wzrosną od przyszłego roku o 0,4% w stosunku do obowiązujących obecnie. Minister finansów wydał już obwieszczenie w tej sprawie.
Górne granice stawek kwotowych zmieniają się w następnym roku w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w stosunku do analogicznego okresu z poprzedniego roku. Wynika to z art. 20 ust.1 ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 849) .
Wskaźnik cen jest ustalany na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Z komunikatu prezesa GUS z 15 lipca 2014 r. (M.P. z 21 lipca 2014 r. poz. 575) wynika, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2014 r. w stosunku do I półrocza 2013 roku wyniósł 100,4 (wzrost o 0,4%).
Na podstawie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych Minister Finansów ogłosił górne granice stawek kwotowych na 2013 rok. Czy będą wyższe od stawek w 2012 r.? Poznaj szczegóły.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip