Zmiany wprowadza rozporządzenie z dnia 23 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz.U z 2024 r., poz. 1399). Mają one na celu objęcie obniżoną stawką VAT w wysokości 0% nieodpłatnych dostaw materiałów budowlanych dokonywanych na rzecz poszkodowanych w wyniku działania intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r.
Jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku w wysokości 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz.
Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenie nowelizujące przepisy w celu utrzymania stawki 0% VAT, dla niektórych produktów nawozowych. Zmiany mają związek z nowymi regulacjami unijnymi, a ich efektem jest przedłużenie stosowania tarczy antyinflacyjnej 2.0., jeśli chodzi o tę kategorię towarów.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą – zakup i sprzedaż owoców oraz warzyw wyłącznie na rynku krajowym. Od 1 lutego 2022 r. została wprowadzona stawka VAT 0% na artykuły spożywcze. Czy dotyczy to również rolników ryczałtowych i czy od 1 lutego 2022 r. podatnik powinien wystawiać faktury VAT RR za zakupiony towar ze stawką 0%? W związku ze zmianą stawki od dnia 1 lutego 2022 r. podatnik ma zamiar dokonywać sprzedaży wyłącznie ze stawką VAT 0%. Czy w związku z tym ma prawo odliczać VAT od ponoszonych przez niego kosztów (leasingi, paliwo, zakup materiałów) związanych z prowadzoną działalnością? Czy w związku z tym będzie mu przysługiwało prawo do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad VAT należnym?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip