Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Dowiedz się, jak sprzedaż środka trwałego, który został całkowicie zamortyzowany przed 2022 rokiem, wpływa na dochód z działalności gospodarczej oraz składkę zdrowotną. Dowiesz się, czy strata poniesiona z tytułu sprzedaży środka trwałego może wpłynąć na zmniejszenie podstawy obliczenia składki zdrowotnej, a także kiedy i jak przedsiębiorca może uwzględnić tę stratę w rozliczeniu rocznym.
Przy nabyciu środka trwałego zwrócić należy uwagę, iż jego zakup pociąga za sobą konieczność ustalenia wartości początkowej takiej rzeczy. Jest to niezbędne z uwagi na konieczność ujęcia jej w ewidencji środków trwałych. Dodatkowym utrudnieniem jest jego nabycie w taki sposób, iż należność uiszczana jest w walucie obcej oraz gdy nabycie zostało poprzedzone zaliczką. W takim przypadku konieczna jest dodatkowa uważność przy ustalaniu różnic kursowych. Te bowiem mają wpływ na ustalenie wartości początkowej środka trwałego.
Firmy często zawierają ze swym kontrahentem umowę, na podstawie której oddają do używania składnik swego majątku stanowiący środek trwały. Czyni to co prawda bezpłatnie, czyli nie oczekując w zamian uzyskania ekwiwalentu pieniężnego, lecz z szeregiem zobowiązań po stronie biorącego rzecz, np. dokonywanie przez kontrahenta zakupów w określonej ilości u dającego przedsiębiorcy czy reklamowanie towarów/usług za pomocą przekazanych środków trwałych. Poznaj prawidłowy sposób rozliczenia i ewidencji takich transakcji.
Zwróć uwagę na praktyczne przykłady prezentujące wycenę i leasing środków trwałych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip