sprawozdanie Rb-27S

Jak sporządzić wniosek o zwrot dochodów przekazanych do powiatu i poprawnie wykazać je w sprawozdaniu Rb-27S

Pytanie: W jaki sposób jednostka powinna wystąpić o zwrot przekazanych dochodów do powiatu? Czy jest jakiś wzór pisma? Jak w sprawozdaniu Rb-27S wykazać dochody wykonane i odprowadzone do organu nadrzędnego, ale podlegające zwrotowi do odbiorcy? Problem dotyczy dochodów z opłat za świadectwo § 061. Wpłata i przekazanie do organu nadrzędnego nastąpiło w lipcu. Okazało się, że nie my wystawiamy duplikat świadectwa. Jak to wykazać w sprawozdaniu, jeszcze nie skorygowałam należności (korekta opłaty)?

Należności zasądzone orzeczeniem sądu – czy wykazać w sprawozdaniu Rb-27S

Pytanie: Czy w sprawozdaniu Rb-27S należy wykazywać należności zasądzone orzeczeniem sądu (wyrok, nakaz zapłaty), jeżeli z uwagi na brak możliwości odzyskania tych należności utworzono na nie odpis aktualizujący należność? Jeżeli należy je wykazać w sprawozdaniu Rb-27S, to czy należy je wykazać jako należności netto? Czy odsetki od należności oraz koszty komornicze powstałe w związku z egzekucją należności należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S?

W kolumnie „Należności” sprawozdania Rb-27S wykazujmy : salda początkowe (należności pozostałych do zapłaty zmniejszone o nadpłaty), powiększone o kwoty przypisów należności z tytułu dochodów budżetowych, po zmniejszeniu ich o kwoty odpisów, chodzi tutaj jednak o odpisy należności z powodu np. umorzenia, korekty deklaracji podatkowej.

W kolumnie „Należności” nie wykazujemy należności długoterminowych. Odpisów aktualizujących wartość należności dokonuje się zgodnie z ustawą o rachunkowości, tj. na dzień bilansowy, należności wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty tj. łącznie z naliczonym oprocentowaniem i odsetkami za zwłokę, z zachowaniem zasady ostrożności.