Wymierzając wysokość dodatkowego, „karnego” zobowiązania podatkowego, organ musi brać pod uwagę okoliczności towarzyszące dokonaniu przez podatnika naruszeń. W przeciwnym razie sankcja może naruszać zasadę proporcjonalności. Przepisy konstytuujące tę regułę wprowadzono do ustawy o VAT 6 czerwca 2023 r., jednak z zastrzeżeniem, że mają być stosowane do postępowań i kontroli wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowej regulacji. A zdarzało się, że organy o tym zapominały. To szansa dla firm, które padły ofiarą błędu organów podatkowych.
Stosując wobec podatnika dodatkową sankcję finansową przewidzianą w art. 112b ustawy o VAT, fiskus nie może tego robić z automatu, a na podstawie stwierdzenia wystąpienia wskazanych w tym przepisie nieprawidłowości. Musi uwzględnić charakter i wagę uchybień oraz stopień zawinienia przedsiębiorcy. To wnioski z wyroku WSA w Gliwicach z 27 lipca 2022 r. o sygn. akt I SA/Gl 234/22.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2020 r. na Portalu Podatkowym jest dostępne zawiadomienie ZAW-NR, czyli zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podatników VAT. Jeżeli podatnik zapłacił przelewem należność za fakturę na taki rachunek bankowy, to złożenie ZAW-NR do urzędu skarbowego w przewidzianym przez przepisy terminie pozwoli mu uniknąć negatywnych konsekwencji takiej zapłaty w PIT, CIT i VAT.
Czy na płatnika składek, który nie opłaca składek za swoich pracowników, mogą być nałożone dwie kary: pierwsza administracyjno-karna, określana jako „dodatkowa opłata”, a druga kara w postaci grzywny lub kary ograniczenia, a także pozbawienia wolności? Otóż tak, obecny system prawny przewiduje dwie kary dla płatników składek nieodprowadzających składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników. Trybunał ma zająć się tą sprawą i rozstrzygnąć, czy przepisy te nie są zbyt rygorystyczne wobec płatników składek, czy uwzględniają interes oskarżonego oraz czy są zgodne z Konstytucją RP.
Pytanie: Spółka zgłosiła do ubezpieczeń społecznych pracownika 10 dni po terminie. ZUS ZUA powinien być złożony 15. dnia miesiąca, a został złożony 25. danego miesiąca. Czy w tym przypadku ZUS zastosuje jakieś sankcje wobec płatnika? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip