Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Czy paliwo do samochodów służbowych jest objęte ryczałtem? Minister finansów wydał właśnie interpretację ogólną dotyczącą przepisów, które weszły w życie w 2015 roku, jednak do dziś budziły wiele wątpliwości interpretacyjnych. Omawiamy je szczegółowo. Sprawdź, skutki tej interpretacji w praktyce i dowiedz się, czy paliwo do samochodów służbowych zostanie objęte ryczałtem.
Przedsiębiorca zamierzał umożliwić pracownikom, którym powierzył samochody służbowe – korzystanie z nich do celów prywatnych. We wniosku skierowanym do ZUS zastanawiał się, czy ma obowiązek uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przychody z tytułu używania samochodów służbowych do celów prywatnych. Sprawdźmy co postanowił ZUS.
Udostępnianie przez szefa samochodów służbowych pracownikom do celów prywatnych stanowi dla nich nieodpłatne świadczenie, którego wartość należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy.
Od 1 stycznia 2015 r.za sprawą ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. 1662) zmieniły się przepisy dotyczące przychodów pracowniczych od służbowych aut udostępnionych pracownikom za darmo. Obecnie wartość przychodu jest ustalana w sposób ryczałtowy i zależy od pojemności silnika samochodu.
Firmowy samochód używany prywatnie będzie od przyszłego roku opodatkowany ryczałtem. Do zmian w ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej Senatorowie wprowadzili jeszcze ważną poprawkę. Czego ona dotyczy?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip