Skorzystaj z podpowiedzi eksperta i sprawdź, jak poprawnie ujmować w księgach amortyzację, leasing i ubezpieczenia samochodowe. Tekst zawiera praktyczne przykłady i wskazówki, które pomogą Ci uniknąć błędów w rozliczeniach.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Pytanie: Prezes spółki korzysta z firmowego samochodu (leasing operacyjny) do celów mieszanych. Otrzymuje wynagrodzenie na podstawie umowy powołania. Jakie rodzi to skutki podatkowe?
Rewolucja „samochodowa”, która miała miejsce w 2019 roku poważnie zmieniła zasady w zakresie rozliczeń podatkowych związanych z nabyciem, eksploatacją czy wynajmem samochodów osobowych. W praktyce wciąż jest wiele kłopotliwych kwestii związanych z rozliczaniem samochodów firmowych. Jak ich unikać?
W poradzie video ekspert omawia najważniejsze regulacje, na które należy zwracać uwagę, aby nie popaść w zaległości podatkowe, odsetki oraz odpowiedzialność karną skarbową. Sprawdź, jak rozliczyć wydatki na firmowy samochód na gruncie: VAT, PIT i CIT.
Samir Kayyali
doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym
Dowóz do zakładu pracy będzie zwolniony z PIT, a rozliczenia służbowego samochodu do celów prywatnych będą ryczałtowe. Takie zmiany zakłada ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która została przyjęta przez Sejm. Ale zmian w ustawie jest znaczenie więcej. Sprawdź, czego dotyczą.
Głównym celem uchwalonych przepisów jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej polegająca na uproszczeniu niektórych regulacji, redukcji niektórych obowiązków informacyjnych, doprecyzowanie zagadnień budzących.
Osobie zatrudnionej , która na urlop pojedzie samochodem firmowym trzeba wyliczyć przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Z kolei poniesionych podczas takiego wyjazdu wydatków na paliwo, czy opłaty za parking firma nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.
Przychodami za stosunku pracy są nie tylko pieniądze i środki pieniężne, ale również świadczenia otrzymane od pracodawcy, które mają charakter nieodpłatny. Niektóre rodzaje nieodpłatnych świadczeń zostały bezpośrednio wymienione w katalogu przychodów zwolnionych od podatku dochodowego od osób fizycznych. Przykładowo świadczenia rzeczowe sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wartości 380 zł w roku (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: ustawa o PIT).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip