Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy można odliczyć VAT od ładowania samochodu elektrycznego.
Polecamy też:
Opłata transferowa przy leasingu elektrycznego samochodu osobowego – sprawdź księgowanie
Zwrot kosztów za prywatne auta elektryczne na cele służbowe – wskazówki dotyczące rozliczeń
Odliczenie VAT od zakupu elektrycznego samochodu ciężarowego
Pracodawcy i pracownicy coraz częściej stają przed wyzwaniem rozliczania kosztów użytkowania prywatnych samochodów elektrycznych na potrzeby służbowe. Z uwagi na brak precyzyjnych regulacji, stosowanie przepisów dotyczących aut spalinowych może nie być wystarczające. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozliczaniem i jakie opcje są akceptowane przez organy podatkowe.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Czy od ryczałtu za samochód pracownika trzeba odprowadzić PIT?
Wydatki na samochód osobowy w firmie – ujęcie podatkowe i księgowe
Zwrot kosztów pracownikowi, który jeździ własnym samochodem – fiskus nieugięty
Jak pokazuje praktyka, rośnie zainteresowanie samochodami elektrycznymi, w tym także wśród przedsiębiorców. Coraz chętniej wybierają oni takie pojazdy nie tylko z powodu ich pozytywnego wpływu na środowisko naturalne, ale również ze względów ekonomicznych, w tym z uwagi na korzyści podatkowe wiążące się z ich nabywaniem i eksploatacją.
Nie ulega wątpliwości, że na popularność pojazdów elektrycznych wpływa rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, które coraz większą wagę przywiązuje do dbałości o środowisko naturalne. To zaś przekłada się na jakość życia i zdrowia funkcjonujących w nim ludzi. Samochody elektryczne nie emitują bowiem spalin, co przyczynia się do zmniejszenia poziomu emisji dwutlenku węgla i szkodliwych gazów do atmosfery.
Za tego rodzaju pojazdami przemawiają również względy ekonomiczne. Koszty ich ładowania są bowiem niższe od kosztów benzyny czy oleju napędowego. Silniki w pojazdach elektrycznych na ogół cechują się także większą żywotnością i mniejszą awaryjnością niż silniki spalinowe, co jest m.in. pochodną ich konstrukcji.
Ponadto brak konieczności wymiany wielu elementów, np. oleju silnikowego, świec zapłonowych czy filtrów paliwa, znacząco obniża koszty ich serwisowania. Użytkowanie samochodów elektrycznych często jest też wygodniejsze, np. dzięki możliwości ich ładowania w domu, czy na terenie firmy. Nie bez znaczenia jest również system dopłat do takich proekologicznych pojazdów, a także zachęt fiskalnych. Nic więc dziwnego, że ich wykorzystywaniem jest zainteresowanych także wiele firm.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Przeczytaj także:
Amortyzacja samochodu otrzymanego w darowiźnie
Likwidacja działalności i przekazanie samochodu na potrzeby przedsiębiorcy
Sprzedaż samochodu stanowiącego towar handlowy podatnika
Wynajem samochodu osobowego do celów mieszanych – jak rozliczyć fakturę
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jaki jest limit zaliczenia do kosztów podatkowych składki AC i GAP w przypadku samochodu elektrycznego.
Polecamy też:
Rozliczenie podatkowe dla samochodu używanego: korzyści z amortyzacji w 2023 roku
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.