Unijna dyrektywa DAC-7 reguluje obowiązki platform cyfrowych. Platformy będą musiały przekazywać skarbówce dane o określonych sprzedawcach i transakcjach. Nowe przepisy obowiązują od 1 lipca br. Dowiedz się więcej na temat konsekwencji wprowadzenia DAC-7.
DAC-7 to część zbioru unijnych regulacji prawnych określanych jako Dyrektywy w sprawie Współpracy Administracyjnej (z ang. Directive on Administrative Cooperation). Pierwotna Dyrektywa w sprawie Współpracy Administracyjnej (Dyrektywa 2011/16/UE) została przyjęta już w 2011 r. i była wielokrotnie zmieniana (aż do powstania siódmej wersji DAC-7), po to, aby przystosować przepisy do zmieniającego się środowiska gospodarczego i technologicznego. Regulacje DAC dotyczą zatem usprawnienia współpracy transgranicznej między państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz zwiększenia przejrzystości w zakresie opodatkowania.
Wprowadzona w roku 2021 DAC-7 reguluje zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej gospodarki cyfrowej, w szczególności związane z działalnością platform cyfrowych. Wprowadza ona wymogi w zakresie zgłaszania informacji o działalności użytkowników platform cyfrowych, po to aby zapobiegać unikaniu opodatkowania i zapewnić większą przejrzystość w zakresie dochodów generowanych w gospodarce cyfrowej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czytaj też:
Niektóre podmioty z nowymi obowiązkami sprawozdawczymi
Rząd uszczelnia VAT w sektorze e-commerce
VAT in the digital age – jakie zmiany czekają unijnych podatników w najbliższych latach
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.