Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Jeśli kierownik jednostki uzna ujawniony błąd za istotny, przez co nie można uznać sprawozdania finansowego sporządzonego i zatwierdzonego w poprzednich okresach za prawidłowe i rzetelne, to skutki jego poprawienia trzeba odnieść na kapitał własny jako zysk (stratę) z lat ubiegłych.
Sprawozdanie finansowe powinno wiernie i rzetelnie odzwierciedlać sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy jednostki gospodarczej. W praktyce jednak uniknięcie nieprawidłowości związanych z jego sporządzeniem wydaje się wręcz niemożliwe. Większość tych nieprawidłowości zostaje ujawnionych już po sporządzeniu, podpisaniu a czasem nawet zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
Ujęcie korekty błędu popełnionego przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za lata ubiegłe zależy od dwóch czynników:
Błąd uznaje się za istotny, jeśli niepoprawienie go wprowadziłoby czytelnika sprawozdania finansowego w mylną ocenę, co do sytuacji finansowej czy majątkowej podmiotu.
Najczęściej wielkość błędu odnosi się do kluczowych wartości w sprawozdaniu finansowym np. za istotne uznaje się kwoty 1%-2% sumy bilansowej czy 0,5% - 1% przychodów ze sprzedaży.
W tym roku - w porównaniu do poprzedniego - zmienił się sposób rozliczenia podatku dochodowego. Zmiany te spowodują, że podatnicy osiągający największe obroty w grudniu szybciej zapłacą podatek dochodowy niż miało to miejsce wcześniej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip