Do 30 września br. trzeba udzielić pracownikom urlopu za poprzedni rok, mimo jednak, że pandemia już minęła, wielu pracowników przekłada czas, kiedy będą wypoczywać z różnych powodów. Sprawdź, czy w związku z tym pracodawca powinien utworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy.
Pytanie: Mamy dwie toczące się sprawy sądowe dotyczące wypłaty odszkodowania dla byłego pracownika i wypłaty odszkodowania dla wykonawcy – prawdopodobieństwo przegrania nie jest przesądzone, można powiedzieć, że pół na pół. Czy w związku z tym możemy utworzyć rezerwę dot. tych spraw sądowych? Jeśli tak, to kto je powinien wycenić i na jaki dzień je zrobić?
W grupie kapitałowej mamy spółkę (Fundusz inwestycyjny), która posiada w swojej strukturze 6 spółek – FIZ, w którym posiadamy 100% udziałów. W tej grupie FIZ sprzedał 3 spółki poza grupę i ze sprzedaży tych spółek powstał ogromy zysk, którego grupa FIZ nie opodatkuje CIT. Czy na poziomie konsolidacji powinniśmy utworzyć rezerwę na podatek odroczony, mimo iż mamy info od zarządu, że jest pewne, że grupa nie sprzeda spółki FIZ. Uregulować należy to w polityce rachunkowości grupy?
Przedsiębiorcy są zobowiązani udzielić pracownikom urlop najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego urlopu za rok ubiegły. W sytuacji, kiedy udzielenie urlopu jest niemożliwe ze względu na sytuację w firmie, albo pracownik nie zamierza go wykorzystać trzeba utworzyć rezerwę z tego tytułu. Przeczytaj tekst i poznaj konsekwencje księgowe z tym związane.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip