Odliczenie VAT z faktury za usługi związane z nieruchomością wykorzystywaną jednocześnie do działalności gospodarczej i celów prywatnych może budzić wątpliwości. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują w przypadku remontu częściowo prywatnego budynku i jak poprawnie rozliczyć VAT. Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uniknąć błędów i maksymalnie wykorzystać możliwość odliczenia podatku.
Przedsiębiorca, który kupuje mieszkanie na kredyt i ponosi wydatki na jego remont, może zmniejszyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli jedno z pomieszczeń planuje przeznaczyć na biuro, ma możliwość zaliczenia części wydatków remontowych do kosztów podatkowych oraz odliczenia VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Ustalenie, kiedy mamy do czynienia z dokonaniem remontu, ma znaczenie kluczowe dla usytuowania wydatku wśród takich, które stanowić mogą koszt podatkowy. Sprawdź zatem, jak zrobić to prawidłowo.
Względy techniczne w sposób trwały muszą wyłączać możliwość wykorzystania nieruchomości w prowadzonym biznesie. Dopiero wtedy podatnik zapłaci daninę według niższych stawek. Jednak fakt niewykorzystania nieruchomości w sposób trwały nie oznacza, że jest to proces nieodwracalny – stwierdził WSA w Warszawie.
Na podstawie art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych stawek opodatkowania za grunty i budynki związane z działalnością gospodarczą nie stosuje się, jeśli przedmiot opodatkowanie nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. Kłopot w tym, że „względy techniczne” są różnie interpretowane przez organy podatkowe.
Jeszcze do końca roku można liczyć na zwrot podatku za materiały budowlane kupione na remont mieszkania czy budowę domu. Warto więc pospieszyć się zakupami, ponieważ tylko faktury wystawione do 31 grudnia 2013 r. dają szanse na odzyskanie VAT na obecnych zasadach. Od nowego roku zwrot nie będzie dotyczył remontu.
Roboty wykonywane poza budynkiem są opodatkowane podstawową stawką VAT. Tylko roboty wykonywane wewnątrz obiektów mieszkalnych są objęte 8% stawką podatku – stwierdził NSA w uchwale wydanej 3 czerwca.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip