Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług
Resort finansów przygotował rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie VAT. Nowy VAT-R(17) można już stosować od 13 września br. Co zawiera zmieniony wzór?
W artykule przeczytasz:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie kary grożą za naruszanie obowiązku rejestracji VAT UE.
Przedsiębiorca nabywa prawo do odliczenia VAT naliczonego z chwilą otrzymania faktury. Musi być przy tym czynnym podatnikiem VAT. A czy podatnik odliczy VAT od wydatków sprzed rejestracji do VAT? Poznaj stanowisko skarbówki i sprawdź komentarz eksperta.
Minister finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług. Projekt ten przewiduje wprowadzenie nowego wzoru zgłoszenia VAT-R (będzie to wersja nr 16 tego zgłoszenia). Nowy wzór VAT-R zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Z czego wynikają zmiany i jak zmieni się VAT-R?
Umożliwienie rejestracji grup VAT
Od 1 lipca 2022 r. podatnicy będą mogli tworzyć grupy VAT. W ramach grup VAT powiązani ze sobą podatnicy będą mogli wspólnie rozliczać VAT (zob. dodawane art. 8a-8c oraz art. 15a ustawy o VAT).
Warunkiem powstania grupy VAT będzie jej zarejestrowanie jako podatnika VAT. W tym celu w imieniu grupy VAT trzeba będzie złożyć składane (przez przedstawiciela grupy VAT) zgłoszenie VAT-R (zob. dodawany art. 96 ust. 3b ustawy o VAT).
W związku z tym projekt nowego wzoru zgłoszenia VAT-R przewiduje dodanie poz. 11. Podatnik wskaże w niej, czy zgłoszenie składane jest w imieniu grupy VAT. W przypadku składania zgłoszenia VAT-R w imieniu grupy VAT, trzeba będzie zaznaczyć kwadrat nr 1 w tej pozycji („tak/yes”), zaś w pozostałych przypadkach – kwadrat nr 2 („nie/no”).
Prowadzenie przez spółkę działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami gazowymi na terenie Polski, wynajęcie biura i magazynów przesądza o stałości miejsca prowadzenia działalności. Zatem firma będzie miała obowiązek rejestracji do celów VAT, rozliczania podatku od towarów i usług oraz składania deklaracji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się ze spółką, która twierdziła, że w jej działalności nie występuje element stałości, w przypadku gdy będzie ona prowadzić działalność gospodarczą – obrót paliwami.
Prowadzenie przez spółkę działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami gazowymi na terenie Polski, wynajęcie biura, magazynów do przechowywania gazu oraz zakupu usług transportowych w Polsce przesądza o stałości miejsca prowadzenia działalności. W związku z tym firma będzie miała obowiązek rozliczania podatku od towarów i usług, składania deklaracji oraz rejestracji do celów VAT.
Spółka chciała wiedzieć, czy w związku z planowaną działalnością będzie posiadała na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy będzie musiała w związku z tym rozliczać VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip