Nie tylko adwokaci i radcowie prawni mają prawo zasłaniać się tajemnicą zawodową, uchylając się w ten sposób od obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR). Jednak interpretacja ogólna Ministra Finansów wskazuje, że doradcy podatkowi również mają prawo do powoływania się na tajemnicę zawodową w określonych warunkach. Poznaj te warunki, a także sprawdź, czy przywilej ten dotyczy również księgowych.
Resort finansów opublikował interpretację ogólną Ministra Finansów z 5 marca 2025 r. (nr DTS5.8092.2.2025) w sprawie „prawnie chronionej tajemnicy zawodowej” promotora i wspomagającego na gruncie przepisów o schematach podatkowych. Dotyczy ona stosowania przepisów o tzw. schematach podatkowych (ang. Mandatory Disclosure Rules – MDR), zawartych w art. 86a–86o Ordynacji podatkowej.
Tajemnica zawodowa doradców podatkowych a MDR – dostosowanie przepisów
Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, publikacja tej interpretacji ogólnej jest pokłosiem wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyroków z 8 grudnia 2022 r. w sprawie C-694/20 Orde van Vlaamse Balies) i z 29 lipca 2024 r. w sprawie C-623/22 Belgian Association of Tax Lawyers). Na jej wydanie miała również wpływ zmiana przez ustawodawcę unijnego treści dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z 25 maja 2018 r. (tzw. DAC6), dokonanej dyrektywą Rady (UE) 2023/2226 z 17 października 2023 r.
W pierwszym ze wskazanych powyżej orzeczeń TSUE zakwestionował mechanizm informowania przez pośrednika (promotora) objętego adwokacką tajemnicą zawodową każdego innego (znanego mu) pośrednika (promotora) o konieczności zaraportowania do administracji skarbowej schematu podatkowego. Natomiast w wyroku w sprawie C-623/22 Trybunał doprecyzował kwestię „prawniczej tajemnicy zawodowej” na gruncie ww. dyrektywy Rady (UE) 2018/822 (DAC6). Mianowicie wskazał w nim wprost zawody, których przedstawiciele mogą być zwolnieni z obowiązków sprawozdawczych z obszaru schematów podatkowych ze względu na obowiązującą ich tajemnicę zawodową.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Minister Finansów wyjaśnił, kiedy leasing operacyjny podlega MDR
Dyrektor KIS wydal przełomową interpretację w zakresie schematów MDR
Co dalej z raportowaniem MDR przez doradców podatkowych – jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Księgowi i doradcy podatkowi załatwią zdalnie więcej spraw klientów
Kiedy powstaje obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR)
Leasing operacyjny jest powszechnie wykorzystywany w obrocie gospodarczym, jako wygodna forma finansowania różnego rodzaju aktywów, np. pojazdów, maszyn itp. w przedsiębiorstwach. Zawieranie umów w tym zakresie wywiera określone skutki na gruncie przepisów podatkowych, w tym o PIT i CIT. Wiele wątpliwości budzi natomiast kwestia, czy umowy te są objęte obowiązkiem raportowania jako MDR. Ustosunkował się do niej Minister Finansów w wydanej niedawno interpretacji ogólnej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Dyrektor KIS wydal przełomową interpretację w zakresie schematów MDR
1 lipca zmieniają się przepisy dotyczące raportowania schematów MDR
Leasing samochodu i wykup auta. Rozliczenia podatkowe i księgowania na przykładzie
Kiedy powstaje obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR)
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.