Zmiany wprowadza ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 721). Celem zmian w przepisach ustawy o samorządzie jest zapewnienie prawidłowego i niezakłóconego funkcjonowania samorządu gminnego w przypadku wyboru organu wykonawczego wójta, burmistrza, prezydenta miasta na posła lub senatora.
Rada gminy nie może w formie uchwały wyrazić zgody na bezprzetargowe zawarcie pierwszej umowy dzierżawy nieruchomości z daną osobą na okres krótszy niż trzy lata. Zgodnie bowiem z zasadą ogólną gospodarowanie mieniem komunalnym gminy jest zadaniem wójta.
Organ stanowiący samorządu może ustalić dochody i wydatki budżetu w innej wysokości, niż to przewiduje projekt organu wykonawczego. Dotyczy to także zmniejszenia wysokości wydatków na wynagrodzenia pracowników jednostek budżetowych. Warunkiem jest jedynie to, aby zachowana została gwarancja zabezpieczenia środków na realizację wszystkich zadań oraz na obsługę deficytu i pokrycie zaciągniętych zobowiązań.
Rada gminy jest uprawniona do nakładania opłat na osoby wjeżdżające na teren cmentarza komunalnego. Może to zrobić w formie aktu prawa miejscowego. Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. I OSK 1901/13.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip