Wystawienie faktury bez rzeczywistej transakcji może skutkować obowiązkiem zapłaty wykazanego podatku VAT oraz poważnymi konsekwencjami prawnymi. W dobie KSeF każda faktura jest pod lupą, a nieświadome błędy mogą kosztować krocie. Na szkoleniu dowiesz się, czym jest pusta faktura, jakie niesie zagrożenia i dlaczego to nie tylko problem działu księgowości, ale całej firmy. Omówimy też praktyczne sposoby na uniknięcie kar i nieprzyjemnych kontroli. Nie czekaj, aż fiskus znajdzie błędy – obejrzyj szkolenie i zabezpiecz swoją firmę.
Dzięki temu szkoleniu zwiększysz swoje kompetencje w zakresie prawidłowego wystawiania faktur, minimalizując ryzyko błędów i potencjalnych sankcji.
Polecamy też:
Wyłączenie „pustej” faktury z pliku JPK_VAT – jak naprawić błąd
Błędnie wskazany na fakturze numer paragonu fiskalnego – jak poprawić
Jaka powinna być na fakturze data sprzedaży przy transakcji opłacanej transzami? Podcast
Wystawienie faktury zaliczkowej na późniejszą dostawę
Sprawdź, czy można wystawić zbiorcze faktury korygujące w przypadku podwyższenia ceny towarów
W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ten ma zastosowanie między innymi w przypadku wystawienia przez podatników tzw. pustych faktur, tj. faktur dokumentujących czynności, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Taką właśnie fakturą jest według mnie druga z wystawionych w przedstawionej sytuacji faktur (nie wystąpiła bowiem druga sprzedaż, którą ta faktura dokumentuje).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy skorygować JPK_VAT w przypadku wystawienia pustej faktury.
Polecamy też:
Kto zapłaci VAT od pustych faktur – pracownik, czy pracodawca?
Jak postąpić z pustą fakturą VAT? Podcast
Wykazanie w pliku JPK_VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu
Co się zmieniło w JPK_VAT od 1 stycznia 2023 r. Praktyczne zestawienie
Czy pracownik, który wykorzystał dane swojego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur, musi zapłacić VAT wykazany na tych fakturach? Czy może podatek powinna zapłacić spółka, której dane wykorzystał podwładny? W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości UE w polskiego podatnika. Poznaj skutki tego wyroku.
Z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ten określa swoistą sankcję dla podmiotów wystawiających faktury.
Sprawdź też:
Polega ona na tym, że niezależnie od tego, czy w danym przypadku wystąpiła podstawa opodatkowania VAT, jak również niezależnie od rozmiarów i konsekwencji podatkowych tego obrotu, każdy wystawca tzw. pustej faktury, powinien się liczyć z koniecznością zapłaty wykazanego w niej podatku (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 6 października 2017 r. – sygn. I SA/Kr 686/17).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też inne komentarze do wyroków TSUE:
Pusta faktura to taka, która nie odpowiada rzeczywistej wartości transakcji i nie dokumentuje faktycznego obrotu. W praktyce zdarzają się przykładowo sytuacje, że ta sama sprzedaż zostaje zafakturowana dwa razy. Co wtedy zrobić? Zapraszamy do wysłuchania podcastu na ten temat.
Z podcastu dowiesz się:
Polecamy też:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Błąd na fakturze naprawić notą czy korektą faktury
Korekta faktury dotycząca eksportu towarów – jak rozliczyć
Korekta odliczonego VAT w związku z dokonaniem zwrotu towaru
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.