Psychoterapia grupowa

  Czy księgowy odliczy wydatki na psychoterapeutę

Czy księgowy odliczy wydatki na psychoterapeutę

Częste zmiany przepisów i ryzyko odpowiedzialności karno-administracyjnej sprawiają, że księgowi narażeni są na nieustanny stres. Czy skarbówka pozwala księgowym rozliczyć w kosztach wydatki na sesje terapeutyczne? Sprawdźmy.

Sprawa dotyczyła księgowego, który usługowo zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych i KPiR. Prowadzi jednoosobową działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidulanej podatnik napisał, że jego praca związana jest z wysokim poziomem stresu, obarczona dużym ryzykiem wypalenia zawodowego i chorób psychicznych.

Datkowym obciążeniem jest odpowiedzialność za kontakty z organami podatkowymi, rozliczenia podatkowe oraz ryzyko odpowiedzialności karno-administracyjnej (sankcje administracyjne) i karno-skarbowej za błędy.

We wniosku podatnik przytoczył wyniki różnych badań związanych z pracą księgowych. Wynika z nich, że postępujące zmiany legislacyjne nie pozwalają księgowym na stabilną pracę. Częste zmiany prawa wzbudzają niepokój i potęgują stres związany z pracą zawodową Księgowi są podatni na stres zawodowy, a co za tym idzie na wypalenie zawodowe.

Podatnik zauważył, że sam też odczuwa efekty stresu związanego z wykonywaniem zawodu. Lekarz psychiatra zalecił księgowemu podjęcie psychoterapii indywidualnej, dzięki czemu  będzie mógł regularnie pracować, bez konieczności odbywania przerw od pracy i korzystania ze zwolnień lekarskich.

Podatnik zapytał, czy wydatki na psychoterapię indywidualną stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT?