Zwrot nadwyżki podatku naliczonego przysługuje zazwyczaj w terminie 60 dni od złożenia rozliczenia. W niektórych przypadkach podatnik może otrzymać zwrot VAT w terminie 40 lub 25 dni.
Podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychody z działalności gospodarczej określają przepisy art. 14 ustawy o PIT. Z przepisów tych wynika również, jakich kwot do przychodów z działalności gospodarczej się nie zalicza. Dotyczy to między innymi zwróconej różnicy podatku od towarów i usług, dokonywanej na podstawie odrębnych przepisów (art. 14 ust. 3 pkt 7 ustawy o PIT), tj. na podstawie przepisów VAT.
Z dniem 1 stycznia 2022 r. do ustawy o VAT wprowadzona została zmiana wynikająca z jej nowelizacji w ramach tzw. Polskiego Ładu. Chodzi o art. 87 ust. 6b. Przepis ten daje możliwość błyskawicznego (jak na polskie warunki) bezpośredniego zwrotu podatku VAT w terminie 15 dni.
Zapłata kwoty wynikającej z faktury przez potrącenie wierzytelności nie pozwala na uzyskanie przyspieszonego zwrotu podatku. Tak orzekł NSA.
Podatnik nie był pewny, czy w przypadku zapłaty zobowiązania przez potrącenie istnieje możliwość uzyskania zwrotu bezpośredniego VAT w terminie 25 dni. Organ podatkowy stwierdził, że przepisy wymagają dokonania zapłaty za zakupy gotówką bądź przelewem za pośrednictwem rachunku bankowego. Sprawa ostatecznie trafiła do NSA.
Złożony w Sejmie projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług zawiera propozycję skrócenia z 60 do 30 dni prawa do zwrotu VAT oraz zakaz przedłużania tego terminu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip