Zmianę wprowadza ustawa z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2024 r., poz. 1572). Na gruncie komentowanej ustawy, ma ona charakter dostosowujący do przepisów nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i dotyczy bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego dla wyborców ujętych w spisie wyborców (zmieniony art. 37f § 1)
Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega tylko odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przy tym przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.
Jak opodatkować usługi transportu pasażerów
Z przepisów tych wynika szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług transportu pasażerów (a więc osób). Na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Oznacza to, że miejsce świadczenia jest ustalane w oparciu o tzw. klucz kilometrowy. Brzmienie tego przepisu powoduje, że miejsce świadczenia usług transportu pasażerów przebiegających na trasach międzynarodowych znajduje się częściowo na terytorium dwóch lub więcej państw.
W konsekwencji usługi takie – przynajmniej z punktu widzenia polskich (oraz unijnych) przepisów – podlegają opodatkowaniu w dwóch lub więcej państwach (zależnie od ilości państw, na terytorium których przebiega transport).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak opodatkować międzynarodowy przewóz pasażerów z Polski do krajów UE?
Polecamy też:
Koszty transportu dostarczanych towarów na fakturze ze stawką NP
Długoterminowy najem środków transportu – poznaj skutki w VAT
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.