Choć zysk i amortyzacja mają duże znaczenie, to właśnie zmiany w kapitale obrotowym – należnościach, zapasach i zobowiązaniach – w największym stopniu wpływają na operacyjne przepływy pieniężne. Ich prawidłowa analiza pozwala nie tylko uniknąć problemów z płynnością, ale też lepiej planować inwestycje i finansowanie. Dowiedz się, jak krok po kroku interpretować te dane, tworzyć czytelne wykresy w Excelu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jednostki podlegające obowiązkowi badania sprawozdania finansowego zobowiązane są do przygotowania rachunku przepływów pieniężnych, mogą go sporządzić metodą pośrednią bądź bezpośrednią. Skorzystaj z gotowych wskazówek eksperta i zobacz, jak przygotować rachunek przepływów pieniężnych. Praktyczne wyjaśnienia znajdziesz na przykładach.
Całość efektów związanych z zarządzaniem płynnością i kapitałem obrotowym skupia się w generowanych przez przedsiębiorstwo przepływach pieniężnych. Obok wartości zysku i amortyzacji to zmiana na kapitale pracującym ma największy wpływ na przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Te z kolei determinują poziom możliwych do realizacji inwestycji i zewnętrznego finansowania. Chcąc uniknąć nadmiernego zadłużenia, firmy starają się zoptymalizować przepływy z działalności operacyjnej.
Ten element sprawozdania finansowego (z ang. cash flow) sporządzają obowiązkowo jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, a nie są jednostkami mikro lub małymi, w których organ uprawniony do zatwierdzenia sprawozdania podjął decyzję o rezygnacji z tego elementu.
Omawialiśmy już część dokumentów wchodzących w skład sprawozdania finansowego – czyli bilans i rachunek wyników. Poniżej kolejny dokument – Sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
UWAGA: Do 1 grudnia br. niektórzy klienci banków, SKOK-ów, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich i zakładów ubezpieczeń powinni złożyć oświadczenie FATCA. Jeśli tego nie zrobią, instytucja może zablokować rachunek. Zgodnie z umową zawartą między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki (tzw. International Government Agreement), podpisaną 7 października 2014 r., a obowiązującą od 1 lipca 2015 r. wykonywanie obowiązku raportowania wszelkich przepływów pieniężnych dokonywanych przez obywateli USA na terenie RP wymaga dostosowania polskich regulacji prawnych w zakresie prawa bankowego i ochrony danych osobowych. Sprawdź, co to oznacza dla Ciebie.
Globalizacja rynku finansowego oraz masowość przeprowadzanych transakcji, w tym inwestycji, których źródła finansowania pochodzą od rezydentów podatkowych USA, spowodowała podjęcie konkretnych działań przez IRS (International Revenue Service), odpowiednik naszego urzędu skarbowego. Obowiązki informacyjne dotyczą mających swoją siedzibę na terytorium RP banków, domów maklerskich, ubezpieczycieli i funduszy inwestycyjnych. Również polskie instytucje finansowe mają obowiązek raportowania wszelkich przepływów pieniężnych dokonywanych przez obywateli USA na terenie RP poprzez informowanie amerykańskiego fiskusa (IRS) o rachunkach bankowych prowadzonych dla podatników, rezydentów i obywateli USA.
Każda funkcjonująca firma ma pewne środki na własnym rachunku w banku, które może inwestować, poprawiając swoje wyniki o rezultat działań na tej dodatkowej działalności. Stosując cash management (z ang. – "zarządzanie gotówką"), jesteś w stanie poprawić wyniki swojej firmy. Czy wiesz, na co powinieneś zwracać największą uwagę, o jakich aspektach zarządzania gotówką należy pamiętać, będąc za to odpowiedzialnym? Nie możesz przeoczyć szans, jakie umożliwiają Twojej firmie proponowane przez naszych ekspertów rozwiązania. Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jakie zdarzenia – według prawa bilansowego – powinieneś uwzględnić przy określaniu wielkości strumieni pieniężnych z działalności inwestycyjnej?
Jakie korzyści przyniesie Ci analiza wskaźników wystarczalności gotówkowej?
Jak szybko możesz sprawdzić, czy Twoje wydatki i zobowiązania nie stanowią zagrożenia dla funkcjonowania firmy?
Na temat części gospodarki finansowej Twojej firmy, która znajduje odzwierciedlenie w tzw. przepływach finansowych, będziesz mógł się dowiedzieć, czytając sprawozdanie finansowe zwane rachunkiem przepływów pieniężnych (cash flow). Jednak nie tylko z samych cash flow jesteś w stanie dowiedzieć się o sytuacji gotówkowej firmy, ale również z tzw. zestawienia przepływów funduszy (fund flow). Dzięki niemu uzyskasz pełniejszy obraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa! Z tekstu związanego z tą tematyką dowiesz się również m.in.:
Załóżmy, że właśnie dostałeś zadanie opracowania analizy rachunku przepływów pieniężnych danej firmy. Czy wiesz, jak poprawnie to zrobić? Które elementy tego sprawozdania powinieneś w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę? Jak pogłębić taką analizę? Nie interesują Cię tylko czysto teoretyczne dywagacje? Jeśli tak, to bardzo dobrze, bo otrzymujesz właśnie kolejny z serii artykułów w postaci studium przypadku. W tekście na temat analizy rachunku przepływów pieniężnych będziesz mógł znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
Ostatnio miałeś okazję przeczytać, na czym polega wpływ poziomu utrzymywanych zapasów na wyniki finansowe Twojej firmy. Wiesz już, jak liczyć koszty związane z utrzymywaniem zapasów oraz jaki one mają wpływ na przepływy pieniężne Twojej firmy. Niniejszy artykuł zaś stanowi uzupełnienie i pogłębienie tematyki związanej z zapasami firmy. Dzięki przedstawionym wskazówkom i praktycznym przykładom w tekście będziesz mógł między innymi uchronić Twoją firmę przed problemami finansowymi. Z artykułu o zapasach dowiesz się np.:
Wiesz już, jak utworzyć program do analizy i oceny finansowej inwestycji, którą być może właśnie przygotowuje Twoja firma. Tym razem dostajesz praktyczne kompendium wykorzystania programu do analizy inwestycji w MS Excel na podstawie konkretnego przypadku. Żadna nowa inwestycja nie będzie dla Ciebie stanowić problemu, a dzięki praktycznym wskazówkom będziesz mógł poradzić sobie z szacunkiem opłacalności projektowanej przez Twoją firmę inwestycji. Dowiesz się również:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip