Choć zysk i amortyzacja mają duże znaczenie, to właśnie zmiany w kapitale obrotowym – należnościach, zapasach i zobowiązaniach – w największym stopniu wpływają na operacyjne przepływy pieniężne. Ich prawidłowa analiza pozwala nie tylko uniknąć problemów z płynnością, ale też lepiej planować inwestycje i finansowanie. Dowiedz się, jak krok po kroku interpretować te dane, tworzyć czytelne wykresy w Excelu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Całość efektów związanych z zarządzaniem płynnością i kapitałem obrotowym skupia się w generowanych przez przedsiębiorstwo przepływach pieniężnych. Obok wartości zysku i amortyzacji to zmiana na kapitale pracującym ma największy wpływ na przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Te z kolei determinują poziom możliwych do realizacji inwestycji i zewnętrznego finansowania. Chcąc uniknąć nadmiernego zadłużenia, firmy starają się zoptymalizować przepływy z działalności operacyjnej.
Omawialiśmy już część dokumentów wchodzących w skład sprawozdania finansowego. Poniżej kolejny dokument – Sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
W MSR 36 Utrata aktywów trwałych dzieli się składniki aktywów na składniki, które wypracowują pojedynczo korzyści ekonomiczne oraz na te, które wypracowują je grupowo. Ocena utraty wartości w ośrodkach wypracowujących korzyści jest trudniejsza, ale spotkasz się z nią bardzo często, ponieważ w praktyce niewiele jest w twojej spółce środków trwałych, które samodzielnie przynoszą jej korzyści ekonomiczne.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip