Czy moment wykonania usługi budowlanej powinien być powiązany z faktycznym zakończeniem prac, czy dopiero z ich formalnym odbiorem? Przez lata dominowało pierwsze podejście, jednak w świetle najnowszego orzecznictwa i interpretacji podatkowych coraz większe znaczenie przypisuje się momentowi akceptacji wykonanych prac przez zamawiającego. Sprawdź, jak aktualne przepisy wpływają na powstanie obowiązku podatkowego w VAT.
Przychód z tytułu usług remontowo-budowlanych powstaje na zasadach ogólnych. W konsekwencji moment ten wskazuje najczęściej dzień wykonania usługi.
Przepisy obu ustaw o podatku dochodowym nie przewidują szczególnych zasad ustalania przychodu dla usług remontowych czy remontowo-budowlanych. Zgodnie zatem z ogólnymi regulacjami (art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej: CIT i art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej: ustawa o PIT) za datę powstania przychodu, z działalności gospodarczej uważa się generalnie dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:1) wystawienia faktury albo2) uregulowania należności.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip