Wręczanie prezentów kluczowym kontrahentom to dobry sposób na budowanie relacji biznesowych. Trzeba jednak pamiętać, że wręczenie kontrahentowi prezentu ma określone skutki podatkowe. Jak rozliczyć świąteczne prezenty dla kontrahentów w VAT i w podatku dochodowym? Sprawdźmy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się;
Firmy często przygotowują okolicznościowe podarunki dla kluczowych kontrahentów, dbając o zacieśnienie relacji biznesowych. Warto przy tym jednak pamiętać, że wręczenie kontrahentowi prezentu ma określone skutki podatkowe. Sprawdź konsekwencje takiego przekazania na gruncie VAT.
Wręczanie prezentów kluczowym kontrahentom to dobry sposób na budowanie relacji biznesowych. Trzeba jednak pamiętać, że wręczenie kontrahentowi prezentu ma określone skutki podatkowe. Jak rozliczyć upominki świąteczne dla kontrahentów w VAT i w podatku dochodowym?
Przedsiębiorca chce obdarować pracowników koszami prezentowymi, zawierającymi słodycze oraz alkohole, o wartości kilkuset złotych. Firma nie posiada funduszu socjalnego. Czy VAT od zakupu tych koszy podlega odliczeniu i czy przekazanie alkoholu - cena nie jest wyodrębniona - wymusi zakup kasy fiskalnej? Obecnie firma korzysta ze zwolnienia od fiskalizacji ze względu na obrót. Poznaj odpowiedź.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się, jakie skutki w VAT wiążą się z przekazaniem koszy świątecznych dla pracowników.
Polecamy też:
Przedsiębiorcy chętnie wręczają kluczowym kontrahentom prezenty świąteczne. Przypominamy, że takie przekazanie upominku ma określone skutki podatkowe. Jak rozliczyć świąteczne prezenty dla kontrahentów w VAT i w podatku dochodowym? Sprawdźmy.
Świąteczne bonusy dla pracowników w różnej formie – od gotówki, przez paczki, bilety ma imprezy, bony towarowe, po karty upominkowe czy przyjęcia wigilijne to już standard w wielu firmach. Większość z nich stanowi przychód ze stosunku pracy. Jednak dzięki zwolnieniom podatkowo-składkowym nie zawsze od podarunków należne będą daniny.
Organizacja konkursów dla pracowników kontrahentów Spółki zaangażowanych w sprzedaż produktów oferowanych przez przedsiębiorstwa jest w chwili obecnej powszechną praktyką i nieodłącznym elementem polityki handlowej firm. Jednakże nie każdy program motywacyjny uznany być może za konkurs, a co za tym idzie rozliczony według zasad opodatkowania konkursów. Dowiedz się więcej na ten temat.
Twoja firma przekazuje partnerom biznesowym drobne prezenty? Upewnij się, kiedy bezpiecznie taki wydatek odliczysz od przychodów.
Spółka z o.o. wręczyła członkom rady nadzorczej upominki (wino) w kwocie 150 zł netto każdy (na fakturze napisano „zestawy upominkowe”) oraz opłaciła poczęstunek w restauracji za kwotę 90 zł netto każdy (na fakturze napisano „usługi gastronomiczne”). Na wymienione wydatki spółka otrzymała faktury VAT i księgowała w koszty reprezentacyjne, przy czym w przypadku upominków księgowano kwotę netto i następnie naliczano VAT, natomiast przy usługach gastronomicznych kwotę brutto. Oba wydatki spółka zaliczyła do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Ponadto wydatki te doliczyła do przychodów członków rady nadzorczej i odprowadziła podatek dochodowy od osób fizycznych. Czy jest to poprawne księgowanie?
Firma zakupiła d robne upominki dla kontrahentów z okazji świąt. Przekazywane będą m.in. czekoladki i alkohol. Czy można te wydatki uznać za koszt podatkowy? Jak wygląda sytuacja w przypadku odliczenia VAT za te zakupy?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip