Ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw wprowadzono zmiany mające na celu zmianę sposobu udostępniania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Straży Granicznej lub Państwowej Inspekcji Pracy danych płatnika składek oraz ubezpieczonych przez tego płatnika cudzoziemców.
W dniu 29 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 18 lipca 2022 r. w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Na koniec kwietnia 2021 roku do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zgłoszonych ponad 780.000 cudzoziemców.
Cudzoziemcy spoza państw członkowskich, dla których polscy pracodawcy występują o dokument A1 do ZUS, muszą legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Inaczej takiego zaświadczenia nie dostaną. Dotyczy to sytuacji, gdy polscy pracodawcy zatrudniają u nas cudzoziemców np. zza wschodniej granicy i chcą ich wysłać do pracy do innego państwa członkowskiego (UE/EOG, Szwajcaria). Najczęściej dotyczy to branży budowlanej, transportowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip