Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 556 i wszedł w życie 12 kwietnia 2024 roku.
Ustawa w swoich założeniach wprowadza ułatwienia dla pracodawców, u których funkcjonują PPE oraz zachęca do tworzenia nowych PPE. Sprawdź, co się zmieni.
W nowej poradzie video Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego wyjaśnia:
Głównym celem nowelizacji ustawy o pracowniczych planach emerytalnych jest poprawa funkcjonowania PPE. W związku z tym ustawa wprowadza zmiany, które poprawiają obecnie działające rozwiązania. Ustawa została właśnie podpisana przez Prezydenta i wchodzi w życie od 1 lipca 2022 r. Co zmienia nowelizacja ustawy o PPE i na jakie ułatwienia mogą liczyć pracodawcy? O tym w najnowszej poradzie video.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają być powszechnym i dobrowolnym systemem oszczędzania, służącym zabezpieczeniu potrzeb finansowych po osiągnięciu wieku emerytalnego. Alternatywą dla nich będą obecne PPE.
Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych nadal budzi emocje. Zgodnie z zapowiedziami – obowiązek tworzenia PPK powstanie już od 1 stycznia 2019 roku – początkowo tylko w odniesieniu do podmiotów zatrudniających ponad 250 pracowników, po to by co kolejne pół roku obejmować swym zasięgiem następne grupy coraz mniejszych pracodawców. Docelowo projekt ustawy przewiduje objęcie obowiązkiem tworzenia PPK wszystkich osób, za które podmioty zatrudniające odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne.
Czy wiesz, że Twoja firma może zaoferować swoim pracownikom Pracownicze Programy Emerytalne? Chciałbyś wiedzieć, na jakich zasadach one funkcjonują? Na czym polegają zalety takiego programu jako elementu systemu wynagradzania pracownika? W artykule tym znajdziesz również odpowiedzi na następujące pytania:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip