Prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego ma kluczowe znaczenie zarówno dla terminowego rozliczenia podatku należnego, jak i terminu odliczenia VAT. Jednak aby zrobić to poprawnie, nie zawsze wystarczy sama lektura ustawy o VAT. Warto również śledzić interpretacje indywidualne dyrektora KIS, niekiedy kwestia terminu „wymagalności VAT” jest bowiem złożona lub sporna.
ORD-TK (4) - Informacja o umowach mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego innych osób
Przychód z tytułu usług remontowo-budowlanych powstaje na zasadach ogólnych. W konsekwencji moment ten wskazuje najczęściej dzień wykonania usługi.
Przepisy obu ustaw o podatku dochodowym nie przewidują szczególnych zasad ustalania przychodu dla usług remontowych czy remontowo-budowlanych. Zgodnie zatem z ogólnymi regulacjami (art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej: CIT i art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej: ustawa o PIT) za datę powstania przychodu, z działalności gospodarczej uważa się generalnie dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:1) wystawienia faktury albo2) uregulowania należności.
Obowiązująca od 1 stycznia 2014 r. zmiana zasad powstawania obowiązku podatkowego w VAT powoduje, że od większości typowych transakcji podatek jest wymagalny szybciej niż do końca 2013 roku.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip