W poprzednich numerach szczegółowo analizowaliśmy potrącenia z umów o pracę. Poniżej uzupełniamy te materiały o potrącenia dokonywane na rzecz syndyka i w zamian za anulowanie kary ograniczenia wolności. Sprawdź szczegóły.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatku w części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego zawartego w wykazie podatników VAT czynnych.
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi na razie nie dojdzie do zmian przepisów w zakresie momentu potrącania w kosztów pośrednich. Poprzedni projekt ich nowelizacji przewidywał powiązanie dnia poniesienia kosztu w CIT z ustawą o rachunkowości. W nowszej wersji nie powielono tego rozwiązania.
Pytanie: Mam problem, z którym sobie nie mogę poradzić. Sprawa dotyczy należnych wynagrodzeń za czerwiec i lipiec 2007 r., których pracodawca do końca 2007 r. nie wypłacił pracownikowi. Pracownik przez ten okres dochodził swoich praw na drodze sądowej. W styczniu 2008 r. komornik ściągnął należne kwoty i wypłacił je pracownikowi, pomniejszając je o podatek dochodowy. W tej sytuacji skorygowałam PIT-11 za 2007 r. o niewypłacone kwoty wynagrodzeń, dokonałam również korekty raportów RCA, wpisując w tych okresach zero. Wiem, że postąpiłam nieprawidłowo, wykazując w RCA kwoty, które nie były faktycznie wypłacone. Nie wiem, jak powinnam postąpić z tymi wynagrodzeniami wypłaconymi przez komornika, co ze składkami na ubezpieczenia społeczne i inne? Komornik ogranicza się tylko do pobrania podatku i wystawienia deklaracji PIT-11. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych (KPiR). Czy fakturę kosztową wystawioną w lutym 2007 r. mogę zaksięgować w marcu 2007 r.?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip