Ogłoszono nowy tekst ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 337 i wszedł w życie 18 marca 2025 roku.
Ustawą z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej (Dz.U. z 2024 r., poz. 834) wprowadzono zmianę organu uprawnionego do podejmowania działań w zakresie Funduszu Pomocy, utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Dotychczasowe zadania i kompetencje Prezesa Rady Ministrów dotyczące Funduszu Pomocy przejął minister właściwy do spraw finansów publicznych.
Możliwość stosowania 0% stawki VAT na cele związane z pomocą ofiarom skutków konfliktu zbrojnego na Ukrainie zostanie przedłużona o kolejne pół roku. Tak wynika z projektu rozporządzenia w tym zakresie przygotowanego przez resort finansów.
Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Pojawiają się pytania dotyczące rozliczania VAT od takiego świadczenia.
15 kwietnia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została przygotowana przez MSWiA we współpracy z innymi resortami.
Specustawa doczekała się już nowelizacji. W Sejmie odbyło się właśnie pierwsze czytanie poprawionej ustawy. Zmiany wprowadzają m.in. modyfikacje w ustawie o PIT. Chodzi o pomoc przekazaną organizacjom, które pomagają Ukraińcom. Poznaj szczegóły.
6 kwietnia odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Projekt doprecyzowuje niektóre przepisy, a także uzupełnienia kwestie pominięte w obowiązującej ustawie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
- jakie zmiany w ustawie o PIT wprowadza nowelizacja specustawy ukraińskiej;
- jakie preferencje wprowadza nowelizacja specustawy ukraińskiej w przypadku darowizn przekazanych organizacjom, które pomagają Ukraińcom;
- czy Ukraińcy będą mogli uzyskać status polskiego rezydenta podatkowego.
Polacy, którzy pomagają Ukraińcom, mogą otrzymać 40 zł świadczenia za każdy dzień. W tym celu trzeba złożyć specjalny wniosek i dołączyć załącznik. W załączniku tym podajemy dane osoby, która u nas mieszka oraz wskazujemy, jak długo dana osoba przebywa.
Polacy, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców z Ukrainy, mogą liczyć na świadczenia. Aby móc z nich skorzystać, trzeba złożyć w gminie specjalny wniosek. Urzędnicy będą mieli miesiąc na jego rozpatrzenie. Polacy, którzy zapewniają Ukraińcom zakwaterowanie i wyżywienie mogą otrzymać 40 zł za osobę na każdy dzień. Pobierz wzór wniosku.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zastosować 0% stawkę VAT i do kiedy taka preferencja będzie obowiązywała? Poznaj skutki nowego rozporządzenia MF dotyczącego 0% stawki VAT na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip