Ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 310 i wszedł w życie 13 marca 2025 r.
Od 16 maja br. pracodawcy będą mieli obowiązek informowania ZUS o wykonywanym zawodzie osoby zgłaszanej do ubezpieczenia. W związku z tym zmienią się formularze druków ZUS ZUA i ZUS ZZA.
To płatnik oblicza i przekazuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS aż do momentu osiągnięcia kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. W 2015 r. wynosi ona 118.770 zł. Od nadwyżki ponad 30-krotność nie należy pobierać składek emerytalno-rentowych. Jak postąpić, w sytuacji kiedy pracownik uzyskał w listopadzie kolejny przychód, który spowodował przekroczenie tego limitu? Co zrobić, aby nie dopuścić do błędnego naliczenia składek emerytalno-rentowych za listopad?
Wartości noclegów udostępnionych nieodpłatnie pracownikom w okresie oddelegowania do pracy poza stałe miejsce jej wykonywania nie uwzględnia się w podstawie wymiaru składek na ZUS. Dlaczego? Bo nie stanowią przychodu z tytułu stosunku pracy. Taki wniosek wynika z lipcowego stanowiska ZUS. Przeczytaj więcej na ten temat.
Wnioskodawca opisał, iż prowadzi działalność usługową zarówno na terenie Polski jak i za granicą. Zatrudnieni pracownicy świadczą pracę na inwestycjach w ramach oddelegowania, a nie podróży służbowych, toteż firma nie wypłaca diet ani innych należności z tym związanych.
Oddelegowanie polega na czasowym przeniesieniu służbowym tj. zmianie miejsca wykonywania pracy za zgodą pracowników. Pracownicy zostają też przenoszeni poza miejsce ich zamieszkania. W zakresie zmiany miejsca wykonywania pracy podpisywane są stosowne aneksy do umów o pracę.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip