Odliczenie VAT z tytułu wydatków związanych z użytkowaniem samochodów służbowych w praktyce sprawia sporo problemów. Fiskus prezentuje bardzo restrykcyjne stanowisko, zgodnie z którym parkowanie auta służbowego pod domem pracownika daje możliwość jazd prywatnych, co pozbawia przedsiębiorcę pełnego odliczenia VAT. Dla skarbówki zapisy firmowego regulaminu też nie mają większego znaczenia. Sądy stają jednak po stronie podatników. Sprawdź komentarz eksperta.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 18 czerwca 2024 r. sygn. akt I SA/Po 189/24 rozstrzygał kwestię pełnego prawa do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych samochodowymi osobowymi. Wiadomo, że co do zasady podatnicy mogą odliczać jedynie 50% VAT naliczonego. Jednak, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, to można odliczyć VAT naliczony w pełnej wysokości.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Oglądaj szkolenie:
Polecamy też:
Organy podatkowe zmieniają zdanie w sprawie odliczania VAT od udostępnianych pracownikom samochodów garażowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Poznaj szczegóły.
Jeżeli przedsiębiorca, stworzy odpowiednie mechanizmy i wprowadzi zasady używania pojazdów, które dadzą gwarancję wykorzystania ich wyłącznie w biznesie, ma prawo od kupionych aut i wydatków eksploatacyjnych odliczyć pełny VAT. Parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, że pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Tak uznał WSA w Krakowie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip