Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prowadzi kolejną akcję informacyjną „Weź paragon”. Przy okazji przekazała, że przeprowadza kontrole i nakłada mandaty na nieuczciwych sprzedawców. Zobacz, jakie są efekty tych działań.
Paragon to dokument, który potwierdza dokonanie zakupu. Paragon fiskalny jest dokumentem sprzedaży wystawianym przez sprzedawcę korzystającego z kasy fiskalnej. Wśród elementów, które dokument ten powinien zawierać, są m.in. dane sprzedawcy, informacje o cenie produktu (usługi), naliczonym VAT. Sprzedawca ma obowiązek wydania go klientowi bez konieczności występowania o jego wydrukowanie i przekazanie.
Problem: Spółka jawna ma paragony za przejazd autostradą A2 (podróż służbowa), paragon fiskalny jest bez NIP firmy spółki jawnej. Czy mogę go zaksięgować w koszty uzyskania przychodu i czy mogę z niego odliczyć VAT naliczony?
Pytanie: Kto ponosi odpowiedzialność karną skarbową za niewystawienie paragonu? – właściciel firmy (podatnik) czy pracownik, który był sam w sklepie i nie zarejestrował sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej? Jeżeli odpowiedzialność ponosi także właściciel za czynności pracownika, to jaki opis na mandacie powinien widnieć, że został ukarany za czynności pracownika?
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prowadzi bieżące kontrole mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego i walki z tzw. „szarą strefą”. Z kontroli tych wynika, że co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip