Organizacja szkoleń może wiązać się z nieoczekiwanymi wyzwaniami podatkowymi. Upewnij się, czy odliczysz VAT od usług hotelowych i gastronomicznych wchodzących w skład kompleksowej usługi szkoleniowej. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, aby uniknąć potencjalnych problemów.
Nie można zastosować zwolnienia z podatku do kursów kulinarnych, które mają charakter ogólnodostępny i nie są skierowane do określonych grup zawodowych. Celem tych szkoleń jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy kulinarnej oraz zainteresowań uczestników szkolenia, a nie podniesienie kwalifikacji i rozwój umiejętności w danej branży.
Chodziło o przedsiębiorcę świadczącego usługi w zakresie edukacji (85.59. B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane) jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności osoba ta organizuje m.in. kursy oraz szkolenia kulinarne. Mają one charakter ogólnodostępny, nie są kierowane do określonych grup zawodowych (np. kucharzy zawodowych).
Podatnik chciał wiedzieć, jak opodatkować świadczone usługi.
Zakwaterowanie w hotelu, pełne wyżywienie czy też wynajem sal to elementy usługi złożonej dotyczącej przygotowania konferencji lub szkolenia. Natomiast zwiedzanie miasta, czy wizyta w SPA nie są niezbędne do zorganizowania szkolenia. W konsekwencji miejsce świadczenia dla kompleksowej usługi organizacji konferencji lub szkolenia oraz usług dodatkowych należy ustalić odrębnie.
Spółka zajmuje się m.in. organizacją konferencji i szkoleń oraz usług dodatkowych. W składa pakietu konferencyjnego wchodzą: zakwaterowanie, wyżywienie, wynajem sal itp. Przedsiębiorstwo oferuje też organizację czasu wolnego. Wątpliwości spółki dotyczyły określenia miejsca świadczenia usługi organizacji szkoleń dla podatnika zagranicznego. Zdaniem organu podatkowego miejsce świadczenia dla usług stanowiących kompleksową usługę organizacji konferencji lub szkolenia oraz usług dodatkowych należy ustalić odrębnie, według zasad właściwych dla tych czynności.
- Marek Wojda uważa, że przy kwalifikacji tego typu pakietów ważny jest kontekst oraz relacja, w jakiej dodatkowe świadczenie pozostaje w stosunku do samej konferencji.
Spółka, jest czynnym podatnikiem VAT. Podmiot prowadzi hotele i restauracje. Zajmuje się też organizacją targów, wystaw i kongresów. W ramach tych usług firma oferuje swoim klientom świadczenie kompleksowych usług związanych z organizacjami konferencji, szkoleń oraz usług dodatkowych.
W składa tzw. pakietu konferencyjnego wchodzi np.: zakwaterowanie w hotelu, pełne wyżywienie dla uczestników konferencji, udostępnienie mediów, wynajem sal konferencyjnych ze sprzętem technicznym. Na żądanie klienta przedsiębiorstwo może też zająć się organizacją czasu wolnego (np. występy artystyczne, zwiedzanie miasta, usługi SPA, etc). Cena jest ustalana indywidualnie z klientem.
Wątpliwości spółki dotyczyły miejsca świadczenia usługi organizacji konferencji lub szkoleń w sytuacji gdy nabywca usługi nie posiada siedziby ani miejsca zamieszkania na terytorium Polski, a także nie prowadzi działalności gospodarczej w naszym kraju.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip