Już 31 października odbędzie się certyfikowany warsztat: „Efektywna optymalizacja podatkowa - jak zwiększyć oszczędności w firmie jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia błędów?”. Poprowadzi je Samir Kayyali, ceniony doradca podatkowy. Weź udział w warsztatach, zyskaj kompetencje i osiągnij maksymalne korzyści finansowe przy rozliczeniach podatkowych.
Wydatki termomodernizacyjne to coraz częściej ponoszone nakłady przez jednostki prowadzące działalność gospodarczą, ale też osoby fizyczne, w tym przedsiębiorców. Za 2019 r. mają oni możliwość rozliczenia ich czasem na jeden z dwóch sposobów. Teraz to ostatni moment, aby wybrać korzystniejsze rozwiązanie dla klienta.
W dniu 30 listopada br. weszły życie zmiany w ustawie o CIT, dotyczące tzw. funduszy zamkniętych. Ich celem jest wyeliminowanie możliwości potencjalnego wykorzystywania procesów łączenia takich podmiotów do unikania opodatkowania podatkiem dochodowym.
30 listopada br. weszły życie zmiany w ustawie o CIT, dotyczące tzw. funduszy zamkniętych. Ich celem jest wyeliminowanie możliwości potencjalnego wykorzystywania procesów łączenia takich podmiotów do unikania opodatkowania podatkiem dochodowym.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to m.in. zmiany w zakresie raportowania schematów podatkowych. Poznaj szczegóły.
Polscy przedsiębiorcy obciążeni wysokimi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej często szukają oszczędności, gdzie tylko mogą, także w zakresie podatków – co nie jest nielegalne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niektóre z takich działań mogą być kwestionowane przez fiskusa, a inne wręcz nielegalne.
Szef KAS wydaje opinię, która może stanowić podstawę do odmowy wydania interpretacji indywidualnej. Analiza opiniowanych w zakresie programów motywacyjnych przez szefa KAS spraw, pozwala stwierdzić, że często dają one możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Na stronie MF pojawiło się kolejne ostrzeżenie przed negatywnymi skutkami ze strony fiskusa co do optymalizacji realizowanych w ramach podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Tym razem chodzi o optymalizację która sprowadza się do uniknięcia zapłaty podatku dochodowego (CIT) w związku ze zbywaniem majątku trwałego spółki znajdującej się w strukturze PGK.
Ministerstwo Finansów opublikowało drugie ostrzeżenie dotyczące możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Chodzi o przypadki wykorzystywania transakcji dokonywanych na majątku przedsiębiorstwa do agresywnej optymalizacji podatkowej.
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów został opublikowany dokument ostrzegający o możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania wobec określonych schematów agresywnej optymalizacji podatkowej. Jest to pierwszy z planowanej serii dokumentów zawierających ostrzeżenie. Dokument został opracowany w celu przekazania pionom kontrolnym administracji skarbowej.
Kronika prawna
W dniu 12 czerwca 2017 na stronach Ministerstwa Finansów pojawiło się kolejne ostrzeżenie przed tzw. agresywną optymalizacją podatkową. Tym razem komunikat MF dotyczy schematów podatkowych polegających na korzystaniu ze sztucznie utrzymywanych podmiotów zagranicznych w celu osiągnięcia korzyści podatkowych.
Podstawą prowadzenia dobrego biznesu jest nie tylko krąg stałych klientów i terminowe płatności, ale i trzymanie w ryzach kosztów. Nie da się ich całkowicie zredukować bez negatywnego wpływu na działalność operacyjną, czasami jednak proste kroki mogą przynieść znaczące oszczędności.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip