Obowiązek refundacji pracownikowi okularów korekcyjnych wynika z przepisów bhp. A co, jeżeli pracownik uszkodzi oprawki? Czy taki wydatek pracodawca musi zwrócić?
Niedawno skarbówka wypowiedziała się odnośnie tego, kiedy przedsiębiorca może zaliczyć wydatek na okulary do kosztów podatkowych prowadzonej działalności. Z wnioskiem o interpretację podatkową wystąpił przedsiębiorca, który zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych.
Zakup szkieł korekcyjnych to wydatek o charakterze osobistym. Nie zmienia tego fakt, że lekarz będzie korzystał z okularów w pracy przy obsłudze mikroskopu. Taki wydatek nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym – wyjaśnił organ podatkowy.
Sprawa dotyczyła osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu - lekarz patomorfolog. Jego praca polega głównie na stawianiu rozpoznani histopatologicznych (tzw. badanie mikroskopowe). Ponieważ pogorszył mu się wzrok, zamierzał kupić nowe szkła korekcyjne. Lekarz zapytał więc ministra finansów, czy taki wydatek może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Sprawdź też:
Przedsiębiorca nie zaliczy wydatków na naukę języka obcego do kosztów uzyskania przychodów
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip