Kalkulator podatku dochodowego pozwala w prosty sposób oszacować obciążenia wynikające z podatku rocznego i zaliczek na podatek dochodowy. Po uwzględnieniu kosztów i odliczeń można określić, jaki wpływ będzie miał na wynik ekonomiczny podatek dochodowy. Sprawdź, jak korzystać z tego kalkulatora.
Zostały opublikowane przepisy dotyczące nowej wysokości składki zdrowotnej, która może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu bądź odliczona od dochodu w 2024 roku. Wynika z nich, że limit ten wzrósł w porównaniu z obowiązującym w 2023 roku.
Czy sumy wydane na pomoc psychologa udzieloną pracownikom, którzy byli poszkodowani wypadkach przy pracy można zaliczyć do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego.
Upewnij się, czy wydatki ponoszone na zakup pakietów medycznych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów również w części przypadającej na członków rodzin pracowników.
Podatnik z II grupą inwalidzką ma prawo do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej faktury za zakup materaca zalecanego dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.
W ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnik może odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzenia indywidualnego przeznaczenia, niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Podatnik ma prawo do odliczenia od dochodu ulgi na dziecko, pod warunkiem że w danym roku podatkowym "wykonywał władzę rodzicielską", a nie jak przyjął to organ podatkowy "posiadał władzę rodzicielską" – orzekł WSA w Gliwicach.
Podatnik, który wesprze organizację pożytku publicznego, czy też przekaże darowiznę na kult religijny bądź na krwiodawstwo, może odliczyć je od dochodu w rocznym zeznaniu. Trzeba jednak pamiętać o limicie.
Wsparcie rodzin o niskich dochodach oraz zwiększenie kwoty ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych – taki jest cel nowelizacji ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej. Odpowiedni projekt trafił właśnie do uzgodnień.
Resort finansów przygotował nowelizację, która wprowadzają modyfikacje w uldze na dzieci. Zmiany polegają na dodaniu nowego zwolnienia przedmiotowego w art. 21 ust. 1 pkt 111a ustawy o PIT obejmującego dodatkowe wsparcie finansowe. Odpowiada ono kwocie niewykorzystanej ulgi. Chodzi o to, aby rodziny o najniższych zarobkach mogły wykorzystać ulgę w pełnej wysokości.
Podatnik, który w 2013 r. przekazał darowizny m.in. na organizację pożytku publicznego, kult religijny czy cele krwiodawstwa, może odliczyć je od dochodu w rocznym PIT, składanym do końca kwietnia 2014 r.
Z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej mają prawo skorzystać również osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają 9120 zł.
Podatnik, który chce skorzystać z odliczeń w ramach ulgi odsetkowej skorzysta ze zmienionego wzoru oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Od dzisiaj obowiązuje rozporządzenie w tej sprawie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip