Zmiany wprowadza ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów (Dz.U. z 2025 r., poz. 146 ze zm.). Istota zmian sprowadza się do: zmian w zakresie obowiązków informacyjnych wobec Krajowego Depozytu, zmiany w zakresie doręczania pism, zmiany w zakresie zachowania terminu na zgodę Komisji na udzielenie wsparcia finansowego.
Zmianę wprowadza ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1863). Jej celem na gruncie komentowanej ustawy jest zapewnienie stosowania spójnych zasad w odniesieniu do badania sprawozdań finansowych i atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju wykonywanych przez firmy audytorskie, również w przypadku gdy badanie sprawozdania finansowego i atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju będą przeprowadzane przez dwie różne firmy audytorskie.
Ustawą z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U. z 2023 r., poz. 1723)wprowadzono zmianę dotyczącą dodatkowych obowiązków informacyjnych wobec Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (dalej: KDPW).
Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 722 i wszedł w życie 14 maja 2024 roku.
Podpisana przez Prezydenta ustawa dostosowuje polskie prawo do regulacji unijnych. Poszerza szereg rozwiązań podtrzymujących ochronę interesów inwestorów. Uregulowane zostaną również kwestie wykonywania umów ubezpieczenia przez zakłady ubezpieczeń w związku z Brexitem.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip