Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 708 i wszedł w życie 8 maja 2024 roku.
W okresie dużej niepewności na rynkach finansowych, spowodowanej pandemią oraz działaniami wojennymi w Ukrainie, warto zainteresować się bezpieczną formą inwestycji, jaką obok lokat bankowych są obligacje.
Spółka, która zdecyduje się na zakup obligacji, sama podejmuje decyzję, do jakiej kategorii instrumentów je zaliczy. Jeżeli obligacje są kupione w celu sprzedaży w krótkim okresie i osiągnięcia korzyści z oprocentowania, to zaliczamy je do kategorii aktywów przeznaczonych do obrotu. Jeśli zaś będą one zatrzymane aż do terminu wykupu, to zaliczymy je do kategorii aktywów utrzymywanych do terminu wymagalności.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Projekt zakłada m.in., że papiery wartościowe, które są ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa nie będą objęte podatkiem od niektórych instytucji finansowych. Są to m.in. obligacje, które finansują programy BGK czy PFR.
Z uwagi na przypadki wykorzystywanie mechanizmów finansowania z udziałem kilku spółek w tym zagranicznych w celu optymalizacji podatkowej Ministerstwo Finansów w pierwszym z cyklu komunikatów dotyczącym agresywnej optymalizacji zwraca uwagę, iż nie mogą być to struktury mające na celu obejście prawa.
Nieraz w swojej pracy masz do czynienia z różnym wykorzystaniem stóp procentowych – czy to w podawanych analizach finansowych i ich założeniach, czy np. przy sporządzaniu studium wykonalności różnych inwestycji, na które może zdecydować się Twoja firma. Czy chcesz wiedzieć, na czym polega terminowa struktura stóp procentowych, co proponują nasi eksperci w tym zakresie? W pierwszym artykule z cyklu o stopach procentowych znajdziesz odpowiedź m.in. na następujące pytania:
Do czego w praktyce możesz wykorzystać teorię stóp procentowych?
Jak zastosować w praktyce zerokuponową krzywą dochodowości?
Na czym polega metoda bootstrapping?
W jakich konkretnych przypadkach możesz z powodzeniem wykorzystać stopy zerokuponowe?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip