Ustawą z dnia 9 lutego 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 232), przedłużono na 2024 rok ulgi podatkowe dla podmiotów dokonujących darowizn na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Zmiany wprowadzają 3 ustawy: z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1059 z późn. zm); z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U. z 2023 r., poz. 1723); z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 1787). Istotą zmian jest wyłączenie obowiązku płatnika poboru podatku od odsetek lub dyskonta od listów zastawnych i niektórych obligacji, przyznanie prawa do rezygnacji ze zwolnień zawartych w art. 17 ust. 1 pkt 21, 47 i 48, nowa metoda amortyzacji dla wytworzonych przez mikor-, małego i średniego przedsiębiorcę m.in. budynków i lokali niemieszkalnych.
Obowiązujące przepisy nie regulują kwestii sposobu ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w związku ze zmianą siedziby przez spółkę europejską. Sytuacja ta zmieni się po nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Trwają prace w Sejmie nad nowelizacją ustaw: o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma na celu uregulowanie kwestii ustalania różnic kursowych w razie połączenia lub podziału podmiotów, np. spółek przez ich następców prawnych. Projekt przewiduje także zmiany dotyczące opodatkowania leasingu. Sprawdź, co się zmieni!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip