Zmianę wprowadza ustawa z dnia 6 marca 2025 r. o zmianie ustawy – Prawo o notariacie (Dz.U. z 2025 r., poz. 479). Jej celem jest likwidacja ograniczenia w powołaniu zastępców notarialnych na notariusza gdy od doręczenia im uchwały o wyniku egzaminu notarialnego minęło więcej niż 10 lat.
Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 1001 i wszedł w życie 8 lipca 2024 roku.
Zmiany wprowadza ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U. z 2023 r., poz. 1394). Celem wprowadzonych zmian jest ochrona prawa do nieruchomości przez nałożenie na notariuszy obowiązku weryfikacji czy numer PESEL osoby dokonującej czynności notarialnej nie jest zastrzeżony,.
Obowiązują już nowe przepisy wykonawcze w sprawie pobierania i zwrotu PCC. Dotyczą one głównie obowiązków ciążących z tego tytułu na notariuszach jako płatnikach podatku, o którym mowa. Modyfikacji został również poddany wzór deklaracji podatkowej PCC-3.
Zmiana ustawy o notariacie umożliwi notariuszom dokonywania m.in. wpisów hipotek do ksiąg wieczystych. Skróci to radykalnie oczekiwanie na wpis i przyczyni się do obniżenia kosztu kredytów. Możliwe będzie również wydawanie przez notariuszy nakazów zapłaty.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip