Inwestowanie jest to proces, mający na celu pomnażanie zgromadzonego kapitału. W związku z tym inwestorzy podejmują decyzje, które mogą przynieść zyski w postaci odsetek, dywidend, wzrostu wartości akcji czy nieruchomości. Jednak nie tylko zyski są istotnym elementem inwestycji – równie kluczowym aspektem jest odpowiednie opodatkowanie, które różni się w zależności od kraju, formy inwestycji oraz kwoty zarobionych pieniędzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób różnorodne formy inwestycji są traktowane przez systemy podatkowe, jakie obowiązki posiadają inwestorzy oraz jakie wyzwania wiążą się z opodatkowaniem inwestycji.
Przedsiębiorca prowadzi budowę nieruchomości, przeznaczonej na cele własnej działalności. Na etapie prac wykończeniowych dokonuje zakupu wyposażenia: umywalki, kabina prysznicowa, zlewozmywak kuchenny, sedesy, baterie, okap kuchenny, lampy. Czy takie elementy wyposażenia należy uznać za wydatki inwestycyjne, które podwyższą wartość budynku? Czy można je uznać za koszty uzyskania przychodu w momencie ich zakupu?
Przedsiębiorca na podstawie zapisów ustawy o rachunkowości ma prawo dokonać przekwalifikowania niewykorzystywanych gospodarczo nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji. Bez względu bowiem na cel nabycia inwestycji – ważne jest jej aktualne przeznaczenie i zamiar wykorzystania.
Sprawdź, czy przepisy polskie i międzynarodowe różnią się w zakresie wyceny inwestycji w nieruchomości i który model wyceny powinieneś przyjąć.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip