Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 października 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na wykonywanie działalności w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (Dz.U. 2024 r., poz. 1498). Jej istotą jest wydłużenie terminu realizacji przedsięwzięć dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
EFAA przygotowała przewodnik, który zawiera wskazówki, w jaki sposób małe i średnie firmy księgowe i audytorskie mogą reagować na szybko wkraczającą na rynek usługę atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił nabór wniosków w działaniu/konkursie „Kredyt technologiczny” w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Kredyt technologiczny FENG to dotacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię i uruchamiają na jej podstawie wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, usług lub procesów. Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie do 31 maja 2023 r. Planowana łączna kwota na dofinansowania to 578 mln złotych.
26 stycznia 2023 r. Sejm uchwalił ważną dla przedsiębiorców poprawkę do ustawy deregulacyjnej. Od dnia wejścia w życie proponowanych zmian Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zyska możliwość udziału w sporach między ZUS a przedsiębiorcą również przed sądem powszechnym. Uprawnienie to będzie dotyczyć spraw, w których Rzecznik brał udział na etapie postępowania prowadzonego przed ZUS.
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) poinformował o wyznaczeniu dodatkowego terminu dla małych i średnich firm na złożenie wniosków o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej 2.0, względnie ich korektę. Przedsiębiorcy mają na to czas do 23 stycznia br.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy firmy z sektora MŚP otrzymają wsparcie finansowe na rozwój pracy zdalnej. Wdrażane będą również rozwiązania mające na celu ułatwienie aktywności zawodowej m.in. seniorom oraz kobietom wychowującym małe dzieci.
2 kwietnia 2015 r. zostanie ogłoszony pierwszy z konkursów w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Nabór wniosków o dofinansowanie potrwa od 4 maja do 31 grudnia 2015 r. Ze wsparcia będą mogli skorzystać mali i średni przedsiębiorcy.
Szacowania przewidywanego stanu gotówki, planowania wpływów i wydatków, czyli prościej mówiąc przewidywanie płynności finansowej przedsiębiorstwa jest możliwe bez drogich i skomplikowanych programów do analizy tego zagadnienia, wystarczy umiejętne wprowadzenie danych do arkusza kalkulacyjnego i ich sformatowanie. Jak takie narzędzie zrobić samemu w Excelu opisujemy w poniższym artykule.
W publikacji zamieszczonej w poprzednim numerze opisana została rola małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce oraz bariery, które utrudniają ich funkcjonowanie w różnych fazach życia. Każde przeszkody można jednak pokonać. W tym artykule podpowiemy Państwu jak to zrobić, a także:
Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają znaczącą rolę w gospodarce. Warto zatem poznać specyfikę ich funkcjonowania i dowiedzieć się, w jaki sposób przedstawiane są ich problemy. Nawet jeśli sam, Drogi Czytelniku, nie jesteś z sektora MSP, to zapewne należą do niego Twoi klienci lub dostawcy. W tym artykule piszemy:
Stworzenie prostego systemu podatkowego, uelastycznienie rynku pracy dla mikrofirm oraz polepszenie systemu stanowienia prawa pozwoli przedsiębiorcom budować konkurencyjność ich firm. Musimy razem przygotowywać się do twardej konkurencji, którą chcemy wygrać - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Dnia 21 marca 2013 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja w ramach Forum Debaty Publicznej.
Coraz gorsze perspektywy gospodarki skłoniły banki do zaostrzenia polityki kredytowej we wszystkich segmentach. Taki wniosek wynika z cokwartalnego badania ankietowego NBP.
Analiza finansowa, w tym analiza wskaźnikowa, to zadanie często stające przed analitykiem finansowym, a żeby poprawnie ją przeprowadzić, potrzeba dużego doświadczenia i wiedzy z różnych dziedzin, nie tylko finansów. Wynika to z faktu, że nie ma dwóch jednakowych przedsiębiorstw, a to oznacza, że aby być tutaj perfekcyjnym, należy się stale rozwijać, dokształcać. Dziś masz taką szansę - sprawdź poniżej, jak wykonać kompleksową analizę spółki z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Poznaj więc odpowiedzi na pytania:
Jeśli przyszło Ci analizować kontrahenta Twojej firmy, którym jest podmiot należący do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (w skrócie MSP), to artykuł ten przeprowadzi Cię przez skuteczne sposoby szybkiego poradzenia sobie z oceną sprawozdania takiej firmy. Dowiedz się także, na co koniecznie musisz zwrócić szczególną uwagę, analizując firmy z grupy MSP! Poznaj również odpowiedź w tym tekście na następujące pytania:
Od ponad 4 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Z pewnością masz świadomość, że wiele firm może korzystać z tego faktu - na różne sposoby, choćby na przykład korzystając z pomocy publicznej oferowanej zgodnie z wytycznymi Wspólnoty. A czy chciałbyś wiedzieć, jakie konkretne ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej oferuje Unia? Z niniejszego artykułu uzyskasz odpowiedzi na te, jak również inne pytania, na przykład:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip