Najnowsza nowelizacja ustawy o PIT zawiera przepisy umożliwiające niektórym przedsiębiorcom będącym podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych rozpoznawanie przychodów tzw. metodą kasową. Możliwość ta zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2025 r. Przepisy czekają jeszcze na podpis prezydenta, ale warto już teraz poznać możliwości wynikające z ich zastosowania.
Resort finansów przygotował nowelizację ustawy o PIT. Zakłada ona, że niektórzy przedsiębiorcy będący podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych będą mogli rozpoznawać przychody tzw. metodą kasową. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z PIT kasowego?
Kwartalna metoda rozliczeń pozwala składać deklaracje raz na trzy miesiące. Jednak za pierwszy i drugi miesiąc należy wpłacać zaliczki na podatek. Kto może skorzystać z takiej formy rozliczeń? Sprawdź komentarz wraz z licznymi przykładami.
Podatnik może rozliczać VAT kwartalnie na trzy sposoby. Przyjęcie jednej z trzech możliwości zależy od charakteru firmy. W zależności od tego, którą opcję przedsiębiorca wybierze, będzie wpłacał podatek należny raz na kwartał lub zaliczkowo – co miesiąc.
Faktura - metoda kasowa
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują przepisy nakazujące nabywcom towarów i usług zmniejszać koszty uzyskania przychodów oraz korygować odliczony podatek naliczony w związku z nieuregulowaniem faktur w określonym przepisami terminie. Przepisy te obowiązują również w przypadku nabywania towarów i usług od małych podatników rozliczających VAT metodą kasową.
Mali podatnicy, którzy chcą skorzystać z kasowej metody rozliczania VAT od 1 stycznia 2013 r., muszą zawiadomić o tym na piśmie naczelnika urzędu skarbowego do 15 stycznia 2013 r.
Faktury wystawiane przez małych podatników stosujących tzw. metodę kasową będą oznaczane: „metoda kasowa" zamiast faktura VAT-MP, a ze zwolnienia przedmiotowego z VAT nie będą już korzystały usługi zarządzania narodowymi funduszami inwestycyjnymi - to niektóre zmiany, jakie zakłada opublikowane dzisiaj (28 grudnia) rozporządzenie zmieniające rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT.
2 miliony euro - tyle może wynosić limit wartości sprzedaży uprawniający przedsiębiorców do korzystania z metody kasowej rozliczenia VAT. Posłowie podczas drugiego czytania ustawy deregulacyjnej zaproponowali podwyższenie limitu, który - zgodnie z projektem III ustawy deregulacyjnej - miał wynosić 1,2 miliona euro.
Podatnik nie zapłaci VAT jeśli nie otrzymał zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę, jeżeli jego kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. W przeciwnym wypadku, termin zapłaty podatku zostanie jedynie wydłużony. Takie rozwiązanie proponuje projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej przyjęty przez rząd.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip