Zapraszamy na drugą część szkolenia online dotyczącego zmian w podatkach na 2025 rok. Dowiesz się z niego, kto w 2025 roku może korzystać ze statusu małego podatnika w VAT i jakie daje to korzyści w rozliczaniu. W trakcie szkolenia poznasz praktyczne przykłady, nowe limity oraz sposoby na sprawne dostosowanie się do nowych przepisów. Przygotuj swoją firmę na nadchodzące zmiany i działaj pewnie w 2025 roku.
Oglądaj:
Przygotuj firmę na zmiany podatkowe 2025 – część 1.
Polecamy też inne szkolenia online:
Biznesowe podsumowanie roku a fiskus – uniknij błędów i zadbaj o koszty
Jak bezpiecznie weryfikować kontrahentów? – sprawdzone procedury cz.1
Jak bezpiecznie weryfikować kontrahentów? – sprawdzone procedury cz. 2
Nowelizacja ustawy o VAT 2025: Dyrektywa SME i jej wpływ na małe przedsiębiorstwa cz. 1
Nowelizacja ustawy o VAT 2025: Dyrektywa SME i jej wpływ na małe przedsiębiorstwa cz. 2
Od nowego roku limity podatkowe zostaną obniżone, gdyż kurs euro z 2 października 2023 r., będący podstawą obliczeń jest niższy niż rok wcześniej. Oznacza to, że w 2024 roku przedsiębiorca straci status małego podatnika w PIT, CIT, VAT, gdy jego przychód w 2023 roku przekroczy 9.218.000 zł. Poznaj limity podatkowe na 2024 rok.
Wyliczenie limitów na kolejny rok, które określają ustawy podatkowe oraz ustawa o rachunkowości są ustalane na podstawie średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego.
W tym roku pierwszy dzień roboczy przypadł na poniedziałek 2 października 2023 r. Oznacza to, że kwoty limitów będą obliczane w oparciu o ten dzień. Kurs euro z 2 października 2023 r. (tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023) wynosi 4,6091 zł.
W związku z tym, że jest on niższy (4,6091 zł) w porównaniu do roku ubiegłego (4,8272 zł) spadną limity, które są wyszczególnione w ustawach podatkowych i ustawie o rachunkowości.
Sprawdź limity podatkowe na 2024 rok. Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Polecamy też:
Płaca minimalna w 2024 roku i wyższe świadczenia pracownicze – sprawdź, jak rosną koszty pracodawcy
Obowiązujące na gruncie VAT pojęcie małego podatnika definiuje art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że przez małego podatnika rozumie się najczęściej podatnika, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro.
Wyjątek stanowią podatnicy prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu; podatnicy tacy są małymi podatnikami, jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak wyliczyć limit do małego podatnika w VAT.
Sprawdź też:
Sprawdź, jakie limity podatkowe obowiązują w 2024 roku
Sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu przez podatnika zwolnionego z VAT
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.