Jaką stawkę VAT należy ująć na proformie przy zaliczce na sprzedaż hali magazynowej (środek trwały będący na ukończeniu)? Czy można zastosować zwolnienie? I czy są inne konsekwencje oprócz zwrotu zaliczki, gdyby transakcja nie doszła do skutku?
Ministerstwo finansów opublikowało informację dotyczącą braku obowiązku wykazywania w informacji podsumowującej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów objętej procedurą call-off stock w związku z Brexitem.
Chociaż zmiany ustanawiające procedurę magazynu typu call-off stock w dyrektywie 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej zwanej „dyrektywą VAT”) weszły w życie już 1 stycznia 2020 r., to w polskim porządku prawnym ustawodawca nie dokonał obowiązku implementacji przepisów unijnych. Jednak przepisy zmienionej dyrektywy mogą być wprost stosowane przez polskich podatników, gdyż są bezwarunkowe i wystarczająco precyzyjne.
W sytuacji gdy usługa związana z przechowywaniem, czy też pakowaniem towaru świadczona na rzecz zagranicznej firmy, nie daje klientowi prawa do korzystania z magazynu, nie jest związana z nieruchomością. A to oznacza, że jest opodatkowana w miejscu siedziby nabywcy.
Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy kompleksową usługę w zakresie magazynowania towarów na rzecz podmiotów z siedzibą w innych krajach Unii Europejskiej oraz w państwach trzecich. Usługa dotyczyła m.in. przyjmowania towarów na magazyn, ich przechowywania, rozładunku, czy też załadunku.
Firma zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy kompleksowe usługi magazynowania świadczone w Polsce na rzecz podmiotu zagranicznego podlegają opodatkowaniu VAT w naszym kraju.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip